Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Maďarský parlament schválil odstoupení země od Mezinárodního trestního soudu, píše agentura Reuters. Premiér Viktor Orbán krok oznámil už 3. dubna s tím, že soud je zpolitizovaný. Stalo se tak krátce poté, co Maďarsko navštívil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, na kterého soud vydal zatykač kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy. Netanjahu v Budapešti zatčen nebyl.
Vedení Mezinárodního trestního soudu rozhodnutí Budapešti už v dubnu znepokojilo a v dopise ji vyzvalo k pokračování spolupráce. Mluvčí soudu Fádí Abdalláh již předtím řekl, že Maďarsko je nadále povinno se soudem spolupracovat.
Odstoupení státu od trestního soudu totiž nabývá účinnosti jeden rok po uložení dokumentu o vystoupení z instituce -–obvykle ve formě formálního dopisu, v němž je vystoupení deklarováno, napsala agentura AFP.
Maďarsko je jako zakládající člen Mezinárodního trestního soudu teoreticky povinno zatknout a předat kohokoli, na koho se vztahuje zatykač trestního soudu, ale Orbán dal jasně najevo, že Budapešť nebude respektovat rozhodnutí tribunálu ohledně Netanjahua. Už krátce po vydání zatykače loni v listopadu prohlásil, že hodlá izraelského premiéra pozvat a zatykač ignorovat.
Maďarsko podepsalo Římský statut, na jehož základě tribunál vznikl, v roce 1999 a ratifikovalo ho o dva roky později za Orbánova prvního funkčního období. Příslušný zákon nicméně nebyl formálně uveden v platnost.