Hlavní obsah

Merkelová přiznala, že na Putina neměla na konci mandátu žádné páky

Foto: Profimedia.cz

Bývalá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin na zasedání G20 v Hamburku, červenec 2017.

Reklama

25. 11. 6:31

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová se s ruským prezidentem naposledy setkala v srpnu 2021. V rozhovoru pro Spiegel přiznala, že už neměla na konci mandátu žádné páky, kterými by Putina přiměla k jednání.

Článek

Bývalá dlouholetá německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru s týdeníkem Spiegel přiznala, že ke konci svého mandátu už neměla žádné páky, jak přimět ruského prezidenta Vladimira Putina k jednání. Putinovi podle ní záleží jen na moci a tu ona jako odcházející politička neměla, řekla Merkelová.

Merkelová se s Putinem naposledy setkala v srpnu 2021. Šéf Kremlu tehdy poprvé na schůzku přišel i se svým ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, ačkoliv dříve jednali mezi čtyřma očima, poznamenala v rozhovoru bývalá kancléřka.

Během téhož léta se Merkelová neúspěšně pokoušela spolu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem dojednat setkání s Putinem.

„Každý už tehdy věděl, že na podzim budu pryč,“ řekla Spiegelu Merkelová. „Z pohledu mocenské politiky jsem byla vyřízená. A pro Putina je moc to jediné, co se počítá,“ dodala žena, která stála v čele Německa 16 let až do loňského prosince.

Rusko před únorovým začátkem invaze na Ukrajinu několik týdnů shromažďovalo své jednotky u hranic s Ukrajinou. Ve světle pozdějších událostí čelila Merkelová i další lídři zemí Evropské unie kritice, že měli s Kremlem jednat s větší důrazností, píše BBC.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované