Hlavní obsah

Mexiko žaluje Google kvůli přejmenování zálivu

Foto: Shutterstock.com

Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová.

Podle mexické prezidentky Sheinbaumové země žaluje společnost Google za to, že ve svých mapách přejmenovala Mexický záliv na Americký záliv. Firma krokem reagovala na exekutivní příkaz amerického prezidenta Trumpa.

Článek

Mexická vláda se rozhodla sáhnout k právním krokům a zažalovat technologického giganta Google kvůli „přejmenování“ Mexického zálivu. Ten se od února letošního roku zobrazuje americkým uživatelům Google Maps jako „Americký záliv“. Prezidentka Mexika Claudia Sheinbaumová rozhodnutí oznámila na páteční tiskové konferenci.

O možnosti právního postupu varovala prezidentka už před několika měsíci. Sáhnout k žalobě se definitivně rozhodla až po čtvrtečním hlasování americké Sněmovny reprezentantů. V něm republikánská většina schválila zákon, který potvrdil přejmenování vodní plochy.

Pokud by zákon prošel i Senátem, americké federální úřady by byly povinny používat nový název zálivu. Přejmenování by však platilo pouze pro USA a ostatní státy by ho nemusely respektovat.

Sněmovna schválením zákona reagovala na přání prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Ten již v lednu při svém prvním dnu v úřadu podepsal exekutivní příkaz, kterým změnil jméno zálivu. „Většinu práce tam děláme my, je to naše,“ zdůvodnil tehdy Trump.

V mapách společnosti Google se momentálně uživatelům zobrazují tři různé možnosti pojmenování vodní plochy. Ve Spojených státech je to Americký záliv, Mexičanům se pro změnu zobrazuje Mexický záliv a v zemích zbytku světa jsou k vidění obě varianty.

Takový kompromis však mexické vládě nestačí. Podle prezidentky Sheinbaumové se americký prezidentský dekret vztahuje pouze na část zálivu pod kontrolou USA, nikoliv na celé území. Podle mexické vlády na přejmenování celého zálivu Spojené státy ani nemají pravomoc. „Chceme od Googlu pouze, aby dodržoval dekret vydaný vládou USA,“ odůvodnila nejvyšší ústavní činitelka země žalobu.

Společnost Google se brání tvrzením, že její rozhodnutí je v souladu s dlouhodobou praxí, v rámci níž přizpůsobuje názvy oficiálním vládním rozhodnutím v dané zemi.

Podobně se firma chová i například v případě území Krymského poloostrova. Zatímco ruským uživatelům map od Googlu se zobrazuje Krym jako část Ruské federace, ve zbytku světa je poloostrov vyobrazen jako ukrajinské či sporné území.

Doporučované