Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Po březnovém masakru převážně alávitského obyvatelstva na pobřeží Sýrie se v zemi opět rozhořelo etnické násilí. Centrem pozornosti se tentokrát stala další ze syrských menšin - Drúzové, kteří představují asi tři procenta syrské populace.
Drúzové se vládě prezidenta Ahmada Šary odmítají podřídit a regionu kolem města Suvajda stále vládnou milice vytvořené už během občanské války. Jejich cílem bylo chránit drúzské obyvatelstvo jak před režimem diktátora Bašára Asada, tak i před džihádistickými skupinami, které Drúzy považují za odpadlíky od víry.

Drúzové v Sýrii.
Po pádu Asadova režimu loni v prosinci začaly vládní úřady jednat s drúzskými vůdci o začlenění milicí do státních bezpečnostních složek, což ale někteří Drúzové odmítají a vládě vedené bývalým vůdcem teroristické skupiny Fronta an-Nusra nedůvěřují.
Ani Drúzové ale nejsou jednotní - zřejmě nejviditelnější postavou je náboženský vůdce (jeden ze tří hlavních) Hikmat Hidžrí známý svou náklonností vůči Asadovi a Izraeli a odporem vůči vládě v Damašku. Další představitelé Drúzů jsou ale vůči Šarově vládě smířlivější a byli by ochotni se novému režimu podřídit.
Ponižování a masakry
Násilí začalo v neděli, kdy beduíni napadli nedaleko Suvajdy drúzského kupce. Následovala řada přestřelek a únosů mezi oběma stranami, z nichž některé beduínské kmeny jsou považovány za blízké vládě.
Ve chvíli, kdy už svědkové mluvili o třiceti mrtvých na obou stranách, vyslala své jednotky v tancích k městu i syrská vláda. Cílem bylo uklidnit situaci, mnozí Drúzové ale měli spíš za to, že vládní vojáci jedou pomoci beduínům. Část z nich proto s vládními jednotkami bojovala.
Jednotky ministerstva vnitra odpovídaly rovněž násilím, zčásti bohužel i proti civilistům. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) působící v Londýně bylo ve městě a okolí vládními silami popraveno celkem 19 civilistů. Jen za první dva dny si pak boje vyžádaly 135 lidských životů, ve středu se už mluvilo o nejméně 248 obětech.
Kdo jsou Drúzové
Jde o arabsky mluvící nábožensko-etnickou skupinu žijící v Izraeli, Libanonu a Sýrii. Vyznává monoteistické náboženství, věří ve věčnost duše. Nesnaží se obracet na svou víru nikoho dalšího, věří, že spása je určena jen stávající obci věřících.
V Izraeli Drúzové žijí na severu země, v Sýrii například na okupovaných Golanských výšinách nebo v provincii Suvajdá.
Na sociálních sítích se objevila i videa zachycující ponižování drúzských bojovníků, kterým členové vládních jednotek holili vousy, které drúzští věřící tradičně nosí.
Na druhou stranu se ale objevily i snímky postřílených vládních vojáků a také syrských vojáků odstraňujících z kanceláří portréty Bašára a Háfize Asada, loni svrženého diktátora a jeho otce, který vládl Sýrii před ním.
Proč se angažuje Izrael?
Do bojů se vložil i Izrael, který začal bombardovat syrské vládní tanky, další údery cílily na místa, kde se vládní síly shromažďovaly.
Jak píše deník The New York Times, má Izrael k úderům dva důvody. Jedním je fakt, že chce omezit síly, které jsou vůči němu nepřátelské - a mezi ně řadí i Šarovu vládu. Druhým je pak ochrana drúzské menšiny. Přesto se řada drúzských vůdců staví k ochraně ze strany Izraele odmítavě a zdůrazňuje svou sounáležitost se Sýrií.
Ochrana drúzské menšiny vychází jednak z faktu, že i v Izraeli žijí Drúzové (podle posledního sčítání asi 143 000), kteří ochranu svých bratrů v Sýrii požadují. Drúzové jsou k židovskému státu loajální a běžně bojují i v armádě, zastoupení mají i v Knesetu.
Izrael, jehož vojáci část Sýrie okupují, ale také potřebuje podporu části tamních obyvatel, k čemuž se nejlépe hodí právě Drúzové.
⚡️Druze Leader Hikmat al-Hijri:
— War Intel (@warintel4u) July 16, 2025
I call on President Trump and Prime Minister Netanyahu to intervene to “save Suwayda.” pic.twitter.com/1Hd9ThSvHZ
V úterý ale Spojené státy údajně požádaly Izrael, aby s bombardováním syrských vládních jednotek přestal. Napsal to obvykle dobře informovaný izraelský novinář Barak Ravid, kterému to řekl nejmenovaný představitel administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa s tím, že Sýrie o vyslání tanků do provincie Suvajda Washington zpravila předem. USA zdůraznily, že šlo o zásah s cílem nastolit pořádek mezi drúzskými milicemi a beduíny, ne o akci směřovanou proti Izraeli.
V úterý syrské ministerstvo vnitra oznámilo příměří s tím, že se dohodlo s drúzskými vůdci na rozmístění vládních jednotek. Hakim Hidžrí ho ale odmítl, napsala BBC. Násilí tak pokračovalo a syrské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, že za něj nese odpovědnost Izrael.
Ve středu přišla další eskalace, kdy Izrael zaútočil na ministerstvo obrany v Damašku. Uvedl přitom, že v úderech bude pokračovat, pokud se vládní jednotky nestáhnou z oblasti, kde žijí Drúzové.