Článek
Nový objev zaznamenali archeologové v Keni u archeologického naleziště Njajanga poblíž Viktoriina jezera.
Našli zde 330 kamenných nástrojů, jejichž staří datují téměř na tři miliony let. Podle nich nástroje používali k porcování masa včetně hrochů a drcení rostlinné potravy.
Jde o nejstarší nalezené artefakty, které reprezentují technologii opracování kamene kultury Oldovan spojené s obdobím nejstaršího paleolitu.
Tyto nástroje byly pro naše předky přelomové, protože jim umožnily zpracovat různou potravu a rozšířit tak svůj jídelníček.
„Nástroje dokázaly drtit potravu lépe než stoličky slonů a řezat rychleji než zuby lvů,“ řekl profesor Rick Potts pro vědecký časopis Science.
Vědci se dlouho domnívali, že takové nástroje byly spjaté výlučně s rodem Homo, kam se řadí i lidé.
Archaeologists have discovered distinctive stone tools at a site in southwestern Kenya that may be up to three million years old, making them the oldest of their kind https://t.co/erPVHbTPxV
— National Geographic (@NatGeo) February 9, 2023
Nicméně, ostatky našich předků se na místě nenacházely. Jediné, co vědcům pomohlo určit možné autory těchto nástrojů, byly dva zuby.
Šlo o stoličky, které náležely druhu homininů rodu Paranthropus. To dělá objev revoluční. Vědci se doposud domnívali, že opracovat kámen uměli pouze zástupci rodu Homo.
„Objev v oblasti Njajanga otevírá otázku, kdo stojí za výrobou nejstarších nástrojů kultury Oldovan,“ řekl antropolog newyorské Queens College Thomas Plummer pro vědecký časopis Science.
O archeologii se můžete dočíst i zde:
Nalezené stoličky představují nejstarší známé ostatky zástupce rodu Paranthropus. Tento rod kombinoval rysy lidoopů a lidí. Chodil vzpřímeně a měl silné žvýkací svaly jako například gorily.
Oldovanská kultura je důležitá pro vývoj lidské civilizace, protože modernější nástroje a předměty vycházely z tohoto období.