Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Protiletadlový dělostřelecký systém Skynex zřejmě prokazuje na Ukrajině svou účinnost. Jak ukazují nové záběry zveřejněné ukrajinským letectvem, tento moderní zbraňový systém úspěšně likviduje ruské útočné drony, píše ukrajinský server Kyiv Independent.
„Cíl zasažen. Cíl zničen.“ Tak zní slova operátora systému Skynex, když mobilní 35mm dělo během jediného nasazení eliminuje minimálně sedm bezpilotních letounů typu Šáhid. Ukrajinské letectvo sdělilo, že místo a čas zásahu zůstávají z bezpečnostních důvodů utajeny.
„Produktivní práce 35mm automatického protiletadlového děla je pro naše obránce oblohy skutečnou inspirací,“ uvedlo letectvo na svém účtu na Telegramu. Autenticitu záběrů ani tvrzení velení však zatím nelze nezávisle ověřit.
Obrana proti dronům je ale pro Ukrajinu naprosto zásadní s tím, jak Rusko zesiluje vzdušné útoky na tamní města. V poslední době nejsou výjimkou útoky, kdy Moskva vysílá vyšší stovky dronů najednou. Bezpilotní letouny jsou zároveň všudypřítomné i na frontě.
Co je systém Skynex?
Systém Skynex je součástí německé vojenské pomoci Ukrajině. Země dosud obdržela dva tyto komplexy, přičemž jde o jediné operačně nasazené jednotky tohoto typu na světě.
Jak už dříve Seznam Zprávy napsaly, systém, který stál přes 90 milionů eur za kus a který kompletně zaplatilo Německo, je na pohled vlastně jednoduchý: jde o protivzdušný kanón.
V principu k němu lze připojit i jiné zbraně – třeba řízené střely nebo dokonce lasery, ale základní variantou je jeden nebo více (až čtyři) rychlopalných kanónů ráže 35 milimetrů připojených k jednomu řídicímu „centru“ s radarem a dalšími senzory.
Pak si může na vzdálenost několika málo kilometrů poradit s nejrůznějšími cíli – od letounů, vrtulníků, řízených střel s plochou dráhou letu a dronů až třeba po přilétající granáty z minometů.
Skynex pálí mimo jiné i „brokovnicové“ projektily, z nichž každý obsahuje 152 malých wolframových kuliček. Dokáže projektily naprogramovat při střelbě tak, aby ve vzduchu po dané době explodovaly, a cíl tak zasypaly deštěm těchto malých úlomků.
Což je proti létajícím cílům, které kvůli co nejnižší hmotnosti nebývají příliš odolné, extrémně efektivní – a také poměrně levná – zbraň. A může spolehlivě zasahovat i malé cíle, jako jsou právě drony či jejich skupiny.