Hlavní obsah

„Nemohu oslavovat americkou iluzi a zlobu.“ Vlastenectví je v USA na ústupu

Foto: Shutterstock.com

USA si letos připomenou 249. výročí od vyhlášení nezávislosti na britské koruně.

Podle renomovaného průzkumu je v současnosti na Ameriku pyšných jen 58 procent respondentů. Historický propad nastal především mezi mladými demokraty z generace Z.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Až dnes - 4. července - bude po nočním nebi v oslnivých světelných tvarech burácet ohňostroj, Pilar Robertsové tato světelná a zvuková show nenavodí pocity úžasu a nadšení. Naopak, připomene jí, že žije v zemi, kterou ona sama považuje více za mýtus než realitu.

„Trump nedělá nic jiného, než že vytváří takovou škaredou pohádku. Přepisuje historii, posiluje oligarchii a svůj kult osobnosti a nenávidí polovinu země, tedy nás liberály,“ říká 31letá rodačka z New Yorku v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

A letos během oslav 249. výročí americké nezávislosti na koloniální Británii je pro ni tento pocit kvůli Donaldu Trumpovi ještě intenzivnější.

„Nemohu oslavovat americkou iluzi a zlobu. Ani náhodou!“ dodává Pilar s tím, že se není schopna „dojímat“ nad zemí, která podle ní pod Trumpem sklouzává k autokratickému systému.

Dcera afromerických rodičů je doma svědkem sklíčenosti střídané s výbuchy hněvu. Snaží se sice současného prezidenta ignorovat, je ho ale všude plno, a rodiče Pilar se tak vždy „spolehlivě“ nad jeho výroky a výnosy naštvou.

Foto: Bílý dům/Flickr

Donald Trump a jeho politika podle demokratů přispívá k jejich vlažným pocitům vlastenectví.

Pilar není sama, kdo zažívá pocity vlasteneckého ochladnutí. Podle měření Gallupova ústavu jsou v tomto směru apatičtí především mladí lidé z generace mileniálů, kam Pilar patří, a členové generace Z (GenZ).

Tazatelé provádějící výzkumy veřejného mínění právě u lidí narozených mezi lety 1997 až 2012 zaznamenávají vůbec nejnižší čísla. Jen 41 procent „zoomerů“, jak se GenZ také říká, cítí k USA extrémní či velmi silnou hrdost.

Největší netečnost k americké vlajce průzkumy evidují mezi mladými demokraty z GenZ - na Ameriku je jich v této kategorii pyšných jen 24 procent.

„Každá generace je méně vlastenecká než ta předchozí a generace Z je rozhodně mnohem méně vlastenecká než ostatní,“ řekl agentuře AP Jeffrey Jones ze společnosti Gallup s tím, že méně vlastenců je i u starších generací.

„To je způsobeno především demokraty,“ dodal Jones.

Gallup se na národní hrdost ptá od roku 2001. Trend je přitom zjevný - téměř každý rok je na Ameriku hrdých o něco méně lidí.

Podle Gallupova ústavu letos vyjádřilo „extrémní“ či „velmi silné“ vlastenecké cítění jen 36 procent demokratů. Před rokem jich přitom bylo 62 procent. Je to logické, v Bílém domě byl tehdy ještě demokrat Joe Biden, jehož politika, hodnoty i celkový styl vlády byly demokratům bližší než jakéhokoliv republikána, natož mezi liberály silně nepopulárního Trumpa.

„Je to teprve podruhé, co hrdost demokratů klesla pod většinovou úroveň,“ píše Jeffrey Jones z Gallupova ústavu s tím, že v roce 2020, posledním roce prvního Trumpova prezidentství poznamenaného pandemií koronaviru, bylo na USA hrdých jen 42 procent demokratů.

Historicky nejméně pyšní jsou na svou zemi i Američané bez politické afiliace, takzvaní nezávislí voliči. Hrdost letos vyjádřilo 53 procent z nich, o sedm procentních bodů méně než loni, což tehdy pro tuto skupinu obyvatel představovalo historické minimum, upozorňuje Jones.

Jiná nálada ale vládne mezi republikány, kde se hrdost na USA drží stabilně kolem devadesáti procent, a to napříč generacemi. Výjimku tvoří opět GenZ, „jen“ 65 procent mladých konzervativně laděných Američanů chová ke své zemi pocity pýchy. Naopak u republikánských „baby boomers“ - lidí narozených mezi lety 1946 až 1964 - se hrdost letos dostala na 93 procent, nejvýš ze všech sledovaných skupin.

„Když jedu kolem zdejší prodejny aut, kde vlaje obří americká vlajka, zalévají se mi oči slzami,“ vyznala se ze svých pocitů pro Seznam Zprávy Debra Mantley, stoupenkyně prezidenta Trumpa z města Lansing v Michiganu, narozená ke konci 60. let. Patří tak k baby boomers.

V ostrém kontrastu s Pilar se bude Debra na letošní ohňostroj dívat s přáteli na barbecue party a podle svých slov pocítí vděčnost a úlevu. „Trump tuhle zemi zachraňuje od pádu do hlubin. Nebýt jeho, woke demokrati by k nám vpustili nelegálními imigranty a nechali by nás zbankrotovat,“ říká v narážce na Američany, kteří podporují rasovou, genderovou a sexuální spravedlnost.

Stud namísto hrdosti

Jinak se přitom cítila minulý rok. „V Bílém domě jsme měli senilního Joea Bidena, za nějž vládl bůhví kdo. Zřejmě radikální levičáci. To jsem opravdu hrdá nebyla, spíš jsem se strašně styděla,“ dodala.

Její slova odpovídají trendu, který vysledoval profesor politologie Costas Panagopoulos z Northwestern University. Podle něj oddanost k politické straně v poslední době přebíjí smysl pro národní identitu.

„Je to dost znepokojivé, protože Amerika je tím, čím je, díky naší historické schopnosti spojit se jako národ při řešení národních i globálních problémů. A pokud se teď nedokážeme sjednotit na základě naší americké identity, je to problematické,“ řekl Panagopoulos časopisu Newsweek.

Související témata:
Baby boomers

Doporučované