Hlavní obsah

Novinář Cuomo zneužil kontakty, aby chránil svého bratra guvernéra

Foto: Profimedia.cz

Novinář CNN Chris Cuomo.

Reklama

30. 11. 2021 20:41

Novinář CNN Chris Cuomo využil své „mediální zdroje a další novináře, aby prověřil ženy, které obvinily jeho bratra ze sexuálního obtěžování“. Uvedla to newyorská generální prokuratura.

Článek

Moderátor Chris Cuomo podle nově zveřejněných informací využil kontakty v médiích, aby získal informace o ženách, které obvinily jeho bratra Andrewa Cuoma ze sexuálního obtěžování. Z celé řady údajného nevhodného chování bývalého guvernéra státu New York obvinilo několik žen. Cuomo všechna obvinění popřel.

Ačkoli novinář Cuomo již dříve přiznal, že svému bratrovi a jeho týmu při reakci na skandál radil, záznamy ukazují, že jeho role při pomoci tehdejšímu guvernérovi byla mnohem větší a důvěrnější, než se dosud vědělo. Vyplývá to z desítek přepisů, videorozhovorů a textových zpráv, které v pondělí zveřejnila newyorská generální prokuratura.

Podle důkazů z vyšetřování generálního prokurátora a přepisu rozhovoru s vyšetřovateli byl Chris Cuomo v aktivním kontaktu s Melissou DeRosovou, která byla v té době guvernérovou hlavní asistentkou.

S DeRosovou mladší z bratrů Cuomů komunikoval ohledně přicházejících zpráv z médií, které podrobně popisovaly údajné sexuální obtěžování ze strany Andrewa Cuoma. Lobboval také za pomoc guvernérově kanceláři, která se snažila přečkat bouři obvinění.

„Prosím, dovolte mi, abych vám pomohl s přípravou,“ psal Chris Cuomo DeRosové na začátku března. „Mám stopu na tu svatebčanku,“ napsal Chris Cuomo DeRosové tři dny poté, co deník New York Times informoval o tom, jak se Andrew Cuomo pokusil na svatbě políbit Annu Ruchovou. Ta byla již třetí ženou, která Cuoma z tohoto druhu chování obvinila.

CNN vydala několik hodin po zveřejnění článků na toto téma komentář, v němž uvedla, že dokumenty přezkoumá. „Tisíce stran dodatečných přepisů a důkazů, které dnes zveřejnil newyorský generální prokurátor, si zaslouží důkladné přezkoumání a zvážení. V příštích několika dnech budeme vést rozhovory a usilovat o další objasnění jejich významu,“ uvedl mluvčí CNN Matt Dornic.

Chris Cuomo podle záznamů vyšetřovatelům řekl, že v souvislosti s různými obviněními proti svému bratrovi jednal s lidmi, které označil za „zdroje“. Uvedl také, že s nimi hovořil o dosud nezveřejněných informacích. Jméno zdroje nebo zdrojů Cuomo vyšetřovatelům prozradil, úřad generálního prokurátora se je rozhodl anonymizovat.

Chris Cuomo tehdejšímu guvernérovi rovněž pomáhal psát prohlášení. Dne 12. března Chris Cuomo poslal DeRosové textovou zprávu s kompletním písemným prohlášením pro guvernéra. „Nebudu rezignovat, nemohu rezignovat. Chápu politický tlak, chápu sázky politického boje, a o tom to je,“ stálo v předem připraveném prohlášení.

Když se podle DeRosové šířily zvěsti, že na veřejnost s obviněními vůči guvernérovi Cuomovi vyjdou jeden až dva další lidé, požádala Chrise o pomoc. Ten jí záhy odpověděl, že zatím o tom nikdo neslyšel.

Demokrat Andrew Cuomo odstoupil v srpnu poté, co generální prokurátorka Letitia Jamesová, která nyní sama kandiduje na guvernérku, vydala zprávu o jeho údajném provinění. Andrew Cuomo nadále jakákoli provinění odmítá. Chris Cuomo již dříve uvedl, že oficiálním poradcem svého bratra nebyl, ale přiznal, že mu radil a že byl jedním z lidí, kteří guvernéra nabádali, aby odstoupil.

Cuomo se měl dopustit osahávání asistentky při loňském setkání v guvernérské rezidenci. Jednostránkový dokument předložený soudu v Albany uvádí, že Cuomo 7. prosince 2020 při schůzce ve svém sídle zajel ženě rukou pod oblečení a sahal jí na prso. Tehdejší guvernér podle obvinění jednal „s cílem oběť ponížit a ukojit své sexuální touhy“.

Jméno ženy není v dokumentu uvedené, podle médií ale popis událostí odpovídá dřívější výpovědi bývalé asistentky Brittany Commissové.

Reklama

Související témata:

Doporučované