Článek
Francouzský deník L’Express získal přístup k dokumentu, který vypracovalo generální ředitelství pro vnitřní a vnější bezpečnost (DGSI a DGSE) společně s generálním sekretariátem pro národní obranu a bezpečnost (SGDSN). Poznámky francouzských tajných služeb z dokumentu přibližují, jak aktuální je ve skutečnosti ruská agrese vůči Francii. Podle dokumentu Ruko na Francii útočí takřka denně, píše L’Express.
Dokument vznikal v březnu a dubnu letošního roku a nese název „Ruské hrozby a akce proti Francii“. Upozorňuje na jednotlivé oblasti i konkrétní případy vztahů Francie s Ruskem, od špionáže, jaderné hrozby, krádeže či výpadků proudu. Ukazuje tak, že by Francie mohla být více zranitelná, než si doposud přiznávala.
Špionáž v oblasti technologie
Terčem ruského zájmu se stala například École polytechnique. Jedna z předních francouzských vojenských škol s prestižními inženýrskými programy. Špionáž probíhala nejen tam, ale i na několika dalších výzkumných střediscích zaměřených na bezpečnost, žádané byly informace zejména o vysokovýkonných laserech.
Francouzským inženýrům navíc ruští úředníci manipulovali s počítači při jejich návštěvě Ruska, jeden na letišti dokonce odcizili. „Každý člověk, který s vámi mluví, a to i v baru, vás může potenciálně špehovat. Žádná schůzka už není neutrální,“ varuje DGSI pravidelně všechny nově příchozí do parlamentu nebo vlády.
V červenci 2023 odhalil deník Le Parisien aféru Ommic pojmenovanou podle společnosti vyrábějící high-tech polovodičové čipy. Dva Francouzi a dva Číňané byli tehdy obviněni, že tyto technologické součástky, hojně využívané ve vojenském vybavení, dodávali Číně bez jakéhokoli povolení.
Francouzská rozvědka se nyní domnívá, že tato špionážní operace byla provedena také ve prospěch ruské armády. „Rusko pravděpodobně využívalo nelegální síť pro zadávání zakázek, aby od roku 2014 zatajilo nákupy polovodičů od francouzské společnosti. Konečným příjemcem čipů tak byla ve skutečnosti ruská společnost vlastněná státem,“ píše SGDSN.
Rozsáhlý výpadek proudu, ke kterému došlo 28. dubna ve Španělsku a Portugalsku, zasáhl i část francouzských Pyrenejí. Jako možnost příčiny útoku se považuje ruská sabotáž, podle SGDSN je i „destabilizace energetického sektoru ve Francii ruským cílem“. V roce 2024 se ruská GRU snažila kompromitovat průmyslová zařízení v sektoru vodních elektráren. Některé z nich se staly obětí ruských hackerů, tehdy bez větších následků.
Hrozby v podobě olympiády a jaderných zbraní
Ve stejném roce se konaly také olympijské hry v Paříži, před kterými byli obviněni ruští státní příslušníci z „plánování násilných akcí“, údajně naplánované na čas zahajovacího ceremoniálu. Francouzští bezpečnostní představitelé jsou skeptičtí a nemyslí si, že Rusko chtělo spáchat tak závažný čin, jako terorismus. Podle nich by to vedlo k celosvětovému nesouhlasu. Místo toho to vzali jako zprávu od Ruska o tom, čeho jsou schopni.
Francouzské bezpečnostní služby jsou ostražité také vůči jaderným hrozbám. Zvláště pečlivě je sledován program takzvaných raket „Orechnik“, potenciálně vybavených jadernými hlavicemi. Jejich odpálení v listopadu 2024 na civilní cíl na Ukrajině je považováno za „bezprecedentní varování“, poznamenává SGDSN, a to zejména proto, že Orechnik má podle zpravodajských informací dolet 3 000 až 5 500 kilometrů.
Může tím pádem dosáhnout až francouzského území. „Pro nás to není jen komunikační strategie. Jaderný útok je možností, kterou má Putin na stole,“ zdůrazňuje bezpečnostní činitel. Další z našich respondentů již považuje za „možné, že Rusko překročí rámec strašení a použije jaderné zbraně na bojišti na Ukrajině“.
Trollové a hackeři v online prostředí
Další hrozba se přidává v podobě, která je v současnosti stále častější. Jde o online prostředí, falešné účty, falešné mediální stránky (známá síť „Doppelganger“ napodobující francouzské deníky, kterou cituje SGDSN), i falešná videa, vytvářená zejména s využitím umělé inteligence.
Skupina, jejíž operování je připisováno GRU, se navíc v loňském roce vydávala za hnutí Hamás. V tomto falešném prohlášení teroristé vyhrožovali, že provedou útoky během olympijských her. Naneštěstí pro Rusy tuto informaci přeneslo jen velmi málo francouzských médií. V lednu 2025 však došlo k dalšímu pokusu, kdy ruští trollové odvysílali falešné video, na němž skupina HTC, která je u moci v Sýrii, vyhrožuje vypálením katedrály Notre-Dame.
Otázka, kterou si nyní francouzské bezpečnostní služby kladou, se týká míry zranitelnosti Francie. V březnu 2024 stačil ruský kybernetický útok k tomu, aby na jeden den kompletně narušil chod vládních úřadů. „Zranitelnost veřejných infrastruktur je téma, kterým se zabýváme,“ uvádí člen francouzské rozvědky. „Hackeři však své kódy vyvíjejí. Nikdy se nemůžeme domnívat, že jsme v bezpečí,“ dodává.