Hlavní obsah

Partner „nejmladší miliardářky“ rozjíždí vlastní startup s testováním krve

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační obrázek.

Partner „nejmladší miliardářky“ Elizabeth Holmesové Billy Evans zakládá vlastní startup na diagnostiku nemocí z kapky krve. Holmesová mezitím sedí za mřížemi za podvod na investory, její testy prováděly chybnou diagnostiku.

Článek

Američan Billy Evans zakládá startup na testování krve, firmou vyvinutý přístroj by měl umět z kapky krve rozeznat různé nemoci včetně rakoviny. S velmi podobným nápadem „prorazila“ před několika lety i jeho partnerka Elizabeth Holmesová, médii označovaná jako „nejmladší miliardářka“.

Ta je v současnosti ve vězení za podvod na investorech, kteří financovali její projekt Theranos. Vyšetřování totiž ukázalo, že testy jejího startupu byly nespolehlivé a často vykazovaly chybnou diagnózu. Na nový projekt jejího partnera upozornil deník The New York Times (NYT).

Startup Elizabeth Holmesové tehdy upoutal pozornost finančníků ze Silicon Valley. Zakladatelka firmy tvrdila, že vyvinula přístroj na testování krve, který dokáže odhalit různé nemoci pouze z kapky krve. Holmesová tehdy investorům slibovala, že její diagnostika bude revolucí v americkém zdravotnictví.

Její partner Billy Evans se nyní pokouší o totéž. Deník The New York Times nahlédl do marketingových materiálů nové společnosti, které Evans poskytl jím osloveným investorům. Firma v textu slibuje, že její produkt je „budoucností diagnostiky“. Měl by radikálně změnit způsob, jakým v současnosti lékaři provádí testování na různé nemoci.

Evans nyní obchází investory a shání peníze na svůj startup. Podle dvou anonymních investorů, se kterými mluvili novináři NYT, Evans nejprve plánuje vynález testovat na domácích zvířatech. Teprve až se projekt osvědčí, se chce přesunout k diagnostice lidí.

Podle deníku NYT měl být o finanční investici do Evansova projektu požádán i známý investor rizikového kapitálu a investor do Facebooku James W. Breyer. Se svým týmem ale nabídku odmítl, podle něj má nová firma stejné problémy jako firma Holmesové, do níž v minulosti dvakrát odmítl investovat.

Jako důvod Breyer uvedl, že je primární, aby se vynález zakládal na vědeckých poznatcích a byl užitečný v klinické medicíně. Podle něj jak startup Holmesové, tak nyní ten Evanse prodávají spíše zajímavý příběh, účinnost samotného produktu je podle něj spekulativní.

V celé prezentaci pro investory Evans nezmínil své propojení s Elizabeth Holmesovou, která v minulosti vedla firmu s téměř totožným produktem. Fotografie prototypu přístroje ale velmi nápadně připomíná přístroj, který v minulosti vyvinula společnost jeho partnerky.

Startup chce kromě krve diagnostikovat nemoci i ze slin a moči

Evansův startup má zároveň ambici dělat diagnostiku i ze slin nebo moči. Tím se liší od společnosti Holmesové, která se striktně zaměřovala pouze na krev. Američan měl svůj projekt registrovat rok a půl zpět. V současné době deklaruje, že má firma zhruba desítku zaměstnanců.

Veterinární úřad jeho firmě zatím potvrdil jeden patent. Podle patentu by měl přístroj vyvinutý Evansovou firmou detekovat a následně i rozpoznat biomarkery, jako je glukóza a hormony. Modely hloubkového učení společnosti by pak měly odhalit případnou rakovinu nebo infekci.

Startup se v materiálech pro potenciální investory odkazuje zhruba na dvě desítky poradců spolupracujících se společností, mezi nimi by měli být i veterináři. Jejich jména však Evans v dokumentech neuvedl.

Za podvedení investorů jeho partnerka skončila za mřížemi

Nová firma Evanse tak navazuje na trend ve světě technologií, které usilují o zlepšení a hlavně usnadnění diagnostiky nemocí. Právě startup Holmesové se stal v minulém desetiletí výrazným příkladem. Američance se tehdy podařilo nalákat velké investory, například mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který kvůli tomu utržil multimilionovou ztrátu. V poradní radě startupu Holmesové také zasedl bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger.

O tom, že Holmesová při diagnostice využívala technologie třetích stran, a ne svůj samostatný produkt, informoval poprvé deník The Wall Street Journal (WSJ) v sérii článků zveřejněných na podzim 2015. Zaměstnanci startupu Holmesové ve vyjádření pro WSJ uváděli, že testy jsou nespolehlivé.

Zakladatelka Elizabeth Holmesová společně s bývalým prezidentem společnosti Rameshem Balwanim tak byli obviněni z podvodu. Její společnost se v roce 2018 rozpadla. Holmesová byla v lednu 2022 odsouzena k 11 letům za mřížemi, do texaského vězení nastoupila na jaře následujícího roku.

Doporučované