Článek
Při izraelském vzdušném úderu na severu Pásma Gazy byl zabit ředitel tamní Indonéské nemocnice Marván Sultán spolu se členy své rodiny. Informovaly o tom ve středu tiskové agentury či deník Haarec s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Izraelská armáda uvedla, že v oblasti cílila na klíčového teroristu Hamásu.
Indonéská nemocnice je podle Světové zdravotnické organizace nejvýznamnějším zdravotnickým zařízením v severní části Pásma Gazy. V květnu však byla nucena kvůli izraelským úderům a obléhání evakuovat prostory a přerušit provoz. Izrael dlouhodobě tvrdí, že palestinské teroristické hnutí Hamás v civilních objektech, jako jsou nemocnice, a v tunelových komplexech pod nimi ukrývá svou infrastrukturu včetně velicích středisek; Hamás to odmítá.
Ministerstvo řízené Hamásem ve středečním prohlášení uvedlo, že izraelské letectvo provedlo ve městě Gaza dva údery, při nichž zahynulo pět lidí včetně doktora Sultána a několika členů jeho rodiny. Útok odsoudilo jako „závažný zločin, který svědčí o systematickém záměru poškozovat zdravotnické a humanitární týmy“.
Nemocnice Šífa přijala těla Sultána, jeho manželky, dcery a zetě, řekl agentuře AP Issám Nabhán, který dříve pracoval v Indonéské nemocnici. „Gaza přišla o skvělého člověka a lékaře,“ řekl Nabhán. „Od začátku války nemocnici ani na okamžik neopustil a naléhal, abychom i my zůstali a poskytovali pomoc. Nevíme, čím si zasloužil, že byl zabit,“ dodal.
Izraelská armáda v reakci na dotazy Reuters ohledně dnešního útoku uvedla, že se v oblasti města Gaza zaměřila na „klíčového teroristu“ z Hamásu, aniž uvedla jeho jméno. Dodala, že zprávy o civilních obětech prověřuje a že lituje jakékoli újmy způsobené „nezúčastněným osobám“, přičemž podniká kroky, aby takové škody minimalizovala.
Doktor Sultán byl v Pásmu Gazy považován za význačného lékaře, který vytrvale pracoval v bojových zónách a odmítal opustit pracoviště i pod těžkým ostřelováním, píše Haarec. V minulosti jej často citovala mezinárodní média, zejména když varoval před kolapsem místního zdravotnického systému kvůli nedostatku pohonných hmot a zdravotnického vybavení.