Hlavní obsah

Primárky francouzských Republikánů vyhrála Pécresseová, Ciotti neuspěl

Foto: Profimedia.cz

Kandidátka Republikánů pro dubnové prezidentské volby ve Francii Valérie Pécresseová slaví vítězství v primárkách.

Reklama

4. 12. 2021 15:47

Primárky francouzské pravicové strany Republikáni (LR) vyhrála s drtivou převahou šéfka pařížského regionu Valérie Pécresseová. Podle průzkumů ale Pécresseová příliš šancí na postup do druhého kola v dubnových volbách nemá.

Článek

V sobotním druhém kole porazila Valérie Pécresseová šéfa regionální rady departementu Alpes-Maritimes na francouzské riviéře Érika Ciottiho poměrem 60,9 ku 39 procentům hlasů. Ciotti vítězné kolegyni ihned poblahopřál a slíbil podporu v nadcházejících prezidentských volbách, informují média.

Čtyřiapadesátiletá Pécresseová o sobě říká, že je z „jedné třetiny Thatcherová a ze dvou třetin Merkelová“. Podle agentury AFP zastává liberálnější křídlo pravicové strany a je o něco umírněnější než Ciotti.

V kampani slibovala snížit počet povolení k pobytu pro migranty ze zemí mimo Evropskou unii na polovinu nebo zakázat ženám, které na školních výletech doprovázejí své děti, nosit muslimský šátek.

Pécresseová může potenciálně oslovit středopravé voliče, na kterých velmi závisí současný prezident Emmanuel Macron. Bude ale muset hledat podporu u konzervativnějších voličů, o které se ucházejí další pravicoví kandidáti.

Průzkumy veřejného mínění zatím ukazují, že Pécresseová získá v dubnových volbách nanejvýš kolem 11 procent hlasů, což jí dává jen malou šanci dostat se do druhého kola. Průzkumy favorizují současného prezidenta Macrona. Za jeho vyzývatelku je považovaná šéfka krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penová.

Reklama

Související témata:

Doporučované