Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Primátor slovenského města Poltár Peter Sitor přijal ocenění na ruské ambasádě. Fotografii z místa sdílel na sociální síti Facebook, informaci přinesl slovenský server Aktuality.sk. Ve statusu Sitor napsal, že „s hrdostí přijal ocenění za přátelské a mezinárodní vztahy, které jsou nejen v dnešní době velmi potřebné, a to bez ohledu na to, ze které světové strany přátelství přichází.“
Primátor se v textu věnoval také válce na Ukrajině. Konflikt nazval „bezpochyby účelově vyprovokovaným“. „Ti, kteří jsou pro přátelské vztahy, jsou označovaní za kolaboranty a ti, kteří hledají důvod ke konfliktu, jsou označováni za mírotvůrce,“ napsal.
Priatelia, dnes je až príliš moderné, keď sa pália mosty, ničia sa vzťahy a vyzýva sa k nenávisti. Tí, ktorí sú za...
Posted by Peter Sitor - primátor mesta Poltár on Thursday, June 19, 2025
Sitor byl již v minulosti kritizován za podobu oslav výročí osvobození po druhé světové válce v téměř pětitisícovém Poltáru. Na pomníku padlých nechal v roce 2023 vyvěsit sovětskou vlajku s kladivem a srpem, pod kterou se skupinou dalších lidí, včetně zástupců Ruska, pózoval. V podobném duchu se pak v Poltáru nesly letošní oslavy konce války. Ty se konaly 9. března, ve městě byla opět vyvěšena sovětská vlajka a žena v ruském kroji zpívala jak slovenskou, tak i sovětskou hymnu.
„Jak jste si mohli všimnout, dnes namísto evropské vlajky vlaje na našem stožáru vlajka Sovětského svazu,“ upozornil Sitor účastníky oslav. Evropskou unii pak v projevu kritizoval: „Evropská unie by měla být od toho, aby hledala způsoby, a ne důvody, aby na jedné straně nevytvářela mírové dohody tím, že posílá zbraně, a na druhé před dalšími konflikty zavírala oči.“
Sitorovy kroky kritizovala bývalá primátorka Poltáru Martina Brisudová, která byla také poslankyní parlamentu za stranu OĽaNO. Uvedla, že za jejího působení ve městě proruské nálady nebyly.“ Současný primátor se začal profilovat prorusky, přebral ocenění na ruské ambasádě, do Poltáru zve zástupce ruského velvyslanectví a rozdává jim pamětní listy," uvedla Brisudová. Dodala, že se sama oslav osvobození konce války v Poltáru v současné době neúčastní právě kvůli oslavování Ruska.