Článek
Vojáci ukrajinské 155. mechanizované brigády jsou nasazeni do bojů na jednom z nejtěžších úseků fronty.
Proti agresorovi stojí u města Pokrovsk v Doněcké oblasti, kde se Rusové měsíce snaží postoupit a dostat pod kontrolu důležitou silniční křižovatku. Zároveň ale ukrajinská média zveřejňují informace, které na brigádu vrhají stín a veřejnost ji vnímá jako problémovou.
Speciální komise ministerstva obrany začala tento týden vyšetřovat podezření, že se v brigádě „ztrácely“ peníze určené na údržbu a servis dronů. Další obvinění se týká braní úplatků.
Jednoho z důstojníků brigády – podplukovníka Vitalije Šumského – policie zatkla. „Některé výdaje se platily v hotovosti a nešly standardně přes bankovní účet. Šumskij si je jen takzvaně zapisoval do sešitu,“ napsal v té souvislosti deník Ukrajinska pravda.
„Nikdo pro mě není nedotknutelný. Jestliže někdo vydírá a okrádá vlastní brigádu, bude tvrdě potrestán. Nikoho nebudu krýt,“ prohlásil velitel ukrajinských pozemních sil generálmajor Mychajlo Drapatyj.
Manažerský chaos
155. brigáda, nazývaná též Brigáda Anny Kyjevské, má od ledna nového velitele. Taras Maksimov nahradil odvolaného plukovníka Dmytra Rjušina, který je ve vazbě. Nadřízení mu vyčetli „manažerský chaos“, špatná rozhodnutí a zatajování informací. Oficiální obvinění zní „nečinnost v bojové situaci“.
Jako první na špatnou situaci upozornil na přelomu roku upozornil novinář serveru cenzor.net Jurij Butusov. „Brigádu opustilo přes padesát vojáků ještě během výcviku ve Francii a pak dalších 1700 z celkového počtu 5800 předtím, než měla být nasazena do boje,“ napsal.
„Jednotku nasadili do bitvy u Pokrovsku, ale zaznamenala obrovské ztráty. Nedostala drony ani rušičky a minomety ráže 120 milimetrů byly nefunkční, což přispělo k velkým ztrátám brigády. Formování brigády bylo od prvních dnů poznamenáno organizačním chaosem téměř na všech úrovních,“ přiblížil.
Více o potížích brigády:
Ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování (SBI) následně zahájil vyšetřování hlášených případů dezerce a zneužití moci, což vedlo k zatčení plukovníka Rjušina.
V pozdějším rozhovoru s autorem tohoto textu dodal Butusov některé podrobnosti. „Jeden z velitelů brigády zemřel na infarkt. Podle mých informací to jednoznačně souviselo se situací, která tam vznikla. Zlepšuje situace s vadnými a nefunkčními minomety. Vojáci začali dostávat nové minomety, vyrobené v zemích NATO,“ uvedl investigativní reportér, který často jezdí na frontovou linii.
Jeho texty bývají k ukrajinskému armádnímu vedení kritické a vyvolávají ostré polemiky. „Je nezbytné, abychom snížili věkovou hranici pro mobilizaci. Musíme moblizovat možná ne osmáctileté, ale alespoň dvacetileté muže,“ řekl tehdy v rozhovoru. Současná dolní hranice pro odvod je 25 let.
Brigáda se cvičila ve Francii a v boji používá francouzské zbraně a techniku. Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj oznámili vytvoření a začátek výcviku brigády loni u příležitosti oslav 80. výročí vylodění spojenců v Normandii.
Vojáci měli a mají k dispozici například tanky Leopard-2 a francouzské houfnice Caesar. Brigádu pojmenovali po Anně Kyjevské, která propojuje historii obou zemí. Dcera kyjevského knížete Jaroslava I. se v jedenáctém století stala francouzskou královnou.