Hlavní obsah

Rusko a Ukrajina si vyměnily 218 zajatců, na Ukrajinu se vrátilo 108 žen

Foto: Cristopher rogel blanquet, Shutterstock.com

Rusko a Ukrajina si v pondělí vyměnily zajatce. Na Ukrajinu se poprvé od začátku konfliktu vrátila víc než stovka zajatých žen.

Reklama

17. 10. 2022 19:24
aktualizováno • 17. 10. 2022 22:03

Jde o první případ od začátku války, kdy se z ruského zajetí vrátily na Ukrajinu ženy.

Článek

Rusko a Ukrajina si v pondělí vyměnily celkem 218 zajatců. Vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak uvedl, že se na Ukrajinu vrátilo více než 100 žen a šlo o první případ od začátku konfliktu, kdy se z ruského zajetí vrátily výlučně ukrajinské ženy.

„Dnes se podařila další rozsáhlá výměna vězňů. Zvláště emotivní a výjimečné je to, že jsme z (ruského) zajetí osvobodili 108 žen. Jednalo se o první výměnu žen; v zajetí byly matky a dcery, které jejich příbuzní velmi očekávali,“ uvedl Jermak, kterého citovala tisková agentura Unian.

Obě strany měly původně předat 110 osob. Ruská strana ale nakonec předala jen 108 žen. Podle vůdce doněckých separatistů Denise Pušilina dvě ženy řekly, že chtějí zůstat v Rusku.

Do Ruska zamířilo 110 ruských námořníků či členů ozbrojených sil samozvaných „lidových republik“ na východě Ukrajiny.

„Mezi propuštěnými byly i ženy a dívky nezákonně vězněné v Doněcké a Luhanské oblasti, které byly zajaty ještě před invazí. Od roku 2019 byli v těchto pseudorepublikách vězněni lidé za ‚příliš proukrajinský postoj‘, za který byl považován například i převoz humanitární pomoci pro sirotky, anebo za vykonstruovanou ‚špionáž‘ a ‚terorismus‘,“ dodal Jermak.

Podle jeho slov šlo o „nervózní výměnu“ zajatců. „Příliš mnoho detailů a okamžiků mohlo celý proces výměny ovlivnit a změnit jeho průběh. Výměna vždy přináší řadu rizik, s nimiž je třeba počítat již od okamžiku přípravy a v jejím samotném průběhu. Není prostor pro chyby,“ uvedl.

Nyní se všechny propuštěné osoby podrobí lékařskému vyšetření a rehabilitaci, uvedl Jermak a zopakoval slib prezidenta Volodymyra Zelenského, že Ukrajina nikoho neopustí a postará se, aby se všichni vrátili domů.

Ukrajinské děti ztracené v Rusku

Od začátku únorové invaze přišlo do Ruska z Ukrajiny více než 4,5 milionu lidí, včetně 690 tisíc dětí, uvedla ruská státní tisková agentura TASS. Moskva tvrdí, že Ukrajincům poskytuje humanitární pomoc, a deportaci několika stovek tisíců dětí označila za evakuaci. Západ to ale označuje za únos.

Podle náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanny Maljarové se od začátku října uskutečnilo 24 výměn; z ruského zajetí se vrátilo 808 lidí.

Rusko a Ukrajina si naposledy oficiálně vyměnily zajatce minulý týden, kdy bylo propuštěno na svobodu 20 Ukrajinců za 20 Rusů. V až dosud největší výměně z druhé poloviny září se do Ruska vrátilo z ukrajinského zajetí 55 Rusů a promoskevských Ukrajinců včetně opozičního politika Viktora Medvedčuka, který je pokládán za člověka blízkého ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Ukrajině se tehdy ze zajetí podařilo dostat 215 lidí, mezi nimiž byli i někdejší obránci Mariupolu.

U příležitostí výměny zajatců se odehrálo i první setkání ombudsmanů obou zemí od začátku války, uvedl server RBK Ukrajina. Dmytro Lubinec po jednání s Taťjanou Moskalkovou uvedl, že s ruskou kolegyní jednal o nezbytnosti oživit výměny válečných zajatců a osvobození civilních rukojmích, jakož i o nezbytnosti vyslat misi se zástupci Ruska, Ukrajiny a případně i třetí země do vězení v Olenivce, která se nachází na území ovládaném proruskými separatisty.

V Olenivce jsou zadržováni ukrajinští váleční zajatci. Za nezbytné považují ombudsmani podle Lubince také vypracování možnosti pro návštěvu dalších míst s válečnými zajatci jak na území kontrolovaném Ruskem, tak Ukrajinou. Zajatcům by také mělo být umožněno zatelefonovat svým rodinám. Ombudsmani jednali rovněž o pátrání po pohřešovaných, o sjednocování rodin a vydávání dokladů běžencům.

Reklama

Doporučované