Článek
Rusko ve středu obvinilo Kyjev z úterního dronového útoku na řecký tanker Matilda v Černém moři, píší agentury Reuters a AFP. Loď, kterou provozuje řecká společnost Thenamaris, si pronajímá dceřiná firma kazachstánské společnosti KazMunayGas. Kromě Matildy byly v úterý podle Reuters zasaženy nejméně dva další tankery, z nichž jeden se chystal podle zdrojů Reuters naložit ropu americké společnosti Chevron. Astana vyzvala evropské a americké partnery k zajištění bezpečné dopravy v oblasti. Řecko útok odsoudilo.
Dva ukrajinské bezpilotní letouny zaútočily v úterý podle ruského ministerstva obrany na tanker Matilda, který se plavil v Černém moři asi 100 kilometrů od letoviska Anapa v Krasnodarském kraji na jihu evropského Ruska. Kyjev na toto obvinění zatím nereagoval.
V úterý informoval Reuters o útoku neidentifikovatelných dronů na tři tankery. Kromě Matildy napadly bezpilotní letouny také tankery Delta Harmony a Delta Supreme, které provozuje řecká společnost Delta Tankers. Všechny tři lodě směřovaly podle kazašského ministerstva zahraničí k k ropnému terminálu Kaspického ropovodního konsorcia (CPC). Právě Delta Harmony se podle Reuters chystala naložit ropu od společnosti Tengizchevroil, která patří pod Chevron.
Firma KazMunayGas ve středu na telegramu uvedla, že po útoku na Matildu došlo k výbuchu, ale požár nepropukl a nikdo z posádky tankeru neutrpěl zranění. O tom, kdo za útokem stojí, se nezmínila. Také Astana nikoho konkrétního neobvinila, kazašské ministerstvo zahraničí však podle Reuters vyjádřilo ve svém středečním prohlášení „hluboké znepokojení nad útoky z 13. ledna, které provedly bezpilotní letouny proti třem tankerům, jež směřovaly k CPC“. Podle Astany četnost takových případů narůstá, a vyzvala proto Evropu a USA, aby společně přijaly opatření, která by podobné incidenty omezila.
Ropovod CPC, který začíná v Kazachstánu a končí v terminálu u Černého moře na ruském území, je jedním z největších zařízení svého druhu co do objemu. Odbavuje přibližně jedno procento celosvětových dodávek ropy, napsala AFP.
Na exportu ropy z Kazachstánu se ropovod CPC podílí přibližně 80 procenty. Podle agentury Bloomberg se přes terminál CPC přepravuje i ruská ropa a mezi akcionáře konsorcia patří kromě ruské Transněfti a kazachstánské společnosti KazMunayGas mimo jiné také americké společnosti Chevron nebo ExxonMobil.
Ukrajina se od února 2022 brání rozsáhlé ruské vojenské agresi. Ukrajinské údery se stále častěji zaměřují kromě ruských vojenských objektů také na energetická a průmyslová zařízení. Kyjev uvádí, že tak chce omezit bojeschopnost Moskvy a oslabit její možnosti financovat válku penězi z prodeje ropy a plynu. Kyjev zároveň obviňuje Rusko z útoků na obchodní lodě u ukrajinských přístavů.














