Hlavní obsah

Rusové o postupu na frontě lžou. A my měníme taktiku, říká ukrajinský major

Foto: Ukrajinský generální štáb/Facebook

Ukrajinští vojáci na frontě.

Veterán války na Donbase, která začala v roce 2014, tvrdí, že Záporožskou jadernou elektrárnu nemůže Ukrajina získat zpět silou. „Je to příliš nebezpečné.“

Článek

Rusové vytvářejí dojem, že postupují, ale ve čtvrtém roce války ve skutečnosti postoupili o desítky kilometrů při ztrátě půl milionu vojáků.

V rozhovoru pro Seznam Zprávy to říká major ukrajinské armády Oleksij Hetmaň, veterán války na Donbase z roku 2014, kdy velel jedné z prvních jednotek nasazených do boje.

„Putin nechce nic menšího než zničení Ukrajiny. I když bude příměří, za dva až čtyři roky to zkusí znovu,“ říká Hetmaň.

Rusové tvrdí, že útočí v mnoha směrech. Na jihu i na severu v Sumské a Charkovské oblasti. Jaká je situace z vašeho pohledu?

Frontová linie na ukrajinském území je od začátku roku víceméně stabilizovaná bez ohledu na to, co Rusové tvrdí. Už více než půl roku šíří informaci, že postupují kolem Pokrovsku nebo u Pokrovsku. To je přece samo o sobě absurdní tvrzení, že postupují půl roku u jednoho malého města.

A zprávy o tom, že nepřítel už v Pokrovsku byl a obránci je zatlačili zpět i z okolí města?

Velká část současných bojů v celé válce – polovina, možná skoro dvě třetiny – se skutečně odehrává ve směru na Pokrovsk. Ale bojuje se tam už od října. Podle mých informací tam máme čtyři obranné linie, silné pozice.

Rusové často zveřejňují zprávy o tom, že postupuji tady, postupují tam. Často to vůbec neodpovídá realitě, často je to jen taková psychologická operace s cílem šířit doma v Rusku pozitivní informace o tom, že takzvaná speciální vojenská operace jde podle plánu.

Rusko vytváří dojem, že nezadržitelně vítězí a dobývá území, ale vezměte si, že mezi Doněckem a Pokrovskem je vzdálenost zhruba 55 kilometrů. Ve čtvrtém roce války náš nepřítel ztratil půl milionu vojáků – ať už mrtvých, nebo zraněných – a postoupil do hloubky našeho území o méně než 50 kilometrů.

Oleksij Hetmaň

Foto: Facebook Oleksije Hetmaně, SZ

Oleksij Hetmaň.

  • Major ukrajinské armády, veterán války na Donbase, která začala v roce 2014.
  • Založil prapor Serhije Kulčického, nasazený do bojů proti ruské armádě hlavně v Doněcké oblasti.
  • Narodil se v roce 1962. Než se dal na profesionální vojenskou dráhu, vystudoval na univerzitě matematiku a fyziku.

Jestliže se válka zastaví na současné frontové linii, sdílíte obavy mnoha Ukrajinců, že Rusko přeskupí síly, dozbrojí a pokusí se na Ukrajinu zaútočit znovu?

Jsem přesvědčen o tom, že takové plány mají. Budou pokračovat ve zbrojení a nejpozději tak do roku 2029, možná už do roku 2027, to zkusí znovu. Putin chce zničit ukrajinský stát. Nemá smysl spekulovat, jestli mu stačí jedno město, druhé město nebo nějaká část země. A je jedno, co oficiálně říká, protože to jsou jen samé lži a propaganda.

Je realistická myšlenka na vytvoření mezinárodních evropských jednotek, které by na Ukrajině dohlížely na klid zbraní?

Z našeho pohledu ano. My jsme na to připraveni, můžeme připravit logistické podmínky a legální rámec, aby bylo možné zahraniční vojáky umístit na našem území. Rozhodnutí ale bude na evropských zemích, to je otázka spíš na ně.

Foto: René Matouš, Seznam Zprávy

Okupovaná území Ukrajiny.

V této válce hrají důležitou roli drony a zdá se, že co do kvantity Ukrajina s Ruskem v této oblasti drží krok. Je Ukrajina, řekněme, něčím jako dronovou supervelmocí?

Doufám, že jsme na cestě Rusy v tomto ohledu převýšit. Ano, máme velmi silnou dronovou flotilu a také měníme taktiku na bojišti. V první linii obrany se snažíme nasadit co nejvíc dronů, aby stála na nich. Aby se nepřítel vůbec nemohl dostat do našich zákopů, kde už jsou vojáci. Drony hrají v této válce už stejně důležitou a velkou roli jako dělostřelectvo, alespoň pro nás.

V americkém návrhu na příměří se hovoří také o Záporožské jaderné elektrárně. V textu se uvádí, že by měla přejít pod americkou neutrální kontrolu a energii by tak dodávala území pod kontrolou Ukrajiny i těm částem, které nyní okupuje Rusko. Jak vidíte toto uspořádání?

Doufám, že se nakonec vrátí do našich rukou, protože je to ukrajinská elektrárna, ale nedokážu to předpovědět. Myslím, že je to možné jen diplomatickou cestou. Použít sílu by bylo v tomto případě velmi nebezpečné.

Osobně dohodám o příměří moc nevěřím. Americký prezident Donald Trump už několikrát říkal, že dohoda je blízko, mír je blízko, boje brzy přestanou. A pak zase řekl, že má dojem, že ho jeho přítel Vladimir Putin obelhává. Prohlášení a výzev je mnoho, výsledky zatím žádné. Válka pokračuje beze změn.

Doporučované