Článek
Reportáž si také můžete poslechnout v audioverzi.
/Od zvláštního zpravodaje na Ukrajině/
Parlamentem schválený a prezidentem Volodymyrem Zelenským podepsaný zákon o omezení nezávislosti protikorupčních úřadů sklízí na Ukrajině tvrdou kritiku, která plně neustala ani poté, co prezident ustoupil a slíbil změny.
Poprvé od začátku války se ve velkých městech demonstrovalo proti vládě a prezidentovi. Dokonce i tam, kde lidé čelí denně ruským dronovým a raketovým útokům. Například v Kryvém Rihu nebo v Charkově.

Trůn pro Putina vytvořený z ruských raket a granátů odpálených na Charkov.
Válka ale pokračuje a na frontě ukrajinská obrana odráží intenzivní ruské útoky na město Pokrovsk na Donbase. Důležitý dopravní uzel, jehož dobytí by Rusům zjednodušilo postup dál na západ.
Do ostřelovaného Charkova dorazil tento týden konvoj české organizace Post Bellum, který přivezl pomoc vojákům ukrajinské 46. brigády. Ta bojuje právě o Pokrovsk.
Převzít si komunikační přístroje a dodávku přijel do druhého největšího ukrajinského města výsadkář 46. brigády, který si nepřál zveřejnit své skutečné jméno a chce vystupovat v rozhovoru pro Seznam Zprávy jako vojín X. Z bezpečnostních důvodů. Účastní se bitvy o Pokrovsk a z Charkova ho čekala náročná cesta zpět, při které na auta a cokoliv, co se hýbe, u Pokrovsku útočí ruské drony.
O aktuální situaci na bojišti:
„Rusové útočí v malých skupinách a zkouší to ve stylu, buď to vyjde, nebo nevyjde. My se je snažíme maximálně likvidovat drony, to nám umožňuje bojovat bez velkých ztrát. Oni na ztráty nehledí. Bohužel máme nevýhodu, že jich je víc. Pořád útočí další a další, jako by rostli ze země. V některých směrech se nám pořád daří naše pozice držet, na jednom křídle není vývoj úplně příznivý,“ říká vojín X v rozhovoru v charkovském vnitrobloku.
Rusové začali používat novou taktiku. Jezdí na motocyklech a hledají díry v ukrajinské obraně, aby se zachytili uvnitř města.
„Co se týká našich pozic přímo ve městě, situace je dynamická. Jeden den jsme v nějakém domě, když je to potřeba, druhý den zase jinde. Přestože armáda vyzvala obyvatele Pokrovsku dávno k evakuaci, někteří tam zůstávají, ale je jich málo,“ uvádí voják.
Dodává, že boje se bohužel rozšiřují i do sousední Dněpropetrovské oblasti. „Několik vesnic, na rozdíl od Pokrovsku zcela evakuovaných, je nyní šedou zónou mezi námi a okupanty,“ vysvětluje X.

Vybombardovaná budova Správy Charkovské oblasti s raketou nainstalovanou na chodníku.
Před válkou žilo v Pokrovsku skoro 70 tisíc lidí a do konce roku 2023 sloužil jako záchytné místo pomoci a přechodného ubytování pro lidi, kteří prchali před ruskou armádou z jiných měst.
Teď sám Pokrovsk možná stihne stejný osud jako předtím Bachmut, Avdijivku nebo Vuhledar. Vylidnění, zničení, a pak příchod ruských vojáků do trosek bývalého města.
Některá ukrajinská média informují, že skupiny Rusů operují ve městě, zatímco dělostřelectvo ho srovnává se zemí. Vojín X uvedl, že něco takového potvrdit nemůže.
Se svojí 46. brigádou prošel nejtvrdšími boji v Marjince a Kurachove, které nakonec padly do ruských rukou. „Zajali jsme dost ruských vojáků. V podstatě všichni vždy říkali naučené fráze, jaké bych ale říkal i já, kdybych padl do ruského zajetí. Že je mobilizovali, poslali je na frontu, a pak do útoku. Že nic víc nevědí a za nic nemohou,“ líčí voják.
Přežil mnoho padlých kamarádů, ale na to člověk podle něj nesmí myslet. „Na to bude dost času vzpomínat po válce. Teď jsme v ní a musíme bojovat,“ říká.
Za nejhorší moment války považuje telefonát jednoho ze svých frontových kamarádů. „Věděl jsem, že utrpěl zranění, pak mi najednou jednoho dne volal. Těžce mluvil, skoro jsem mu nerozuměl, ale pochopil jsem, že kvůli zranění nemůže pořádně mluvit. Přišel o část obličeje,“ uvádí vojín X.
Pak se loučí, nasedá za volant a s kolegy vyráží zpět do bitvy o Pokrovsk.
Redaktor Seznam Zpráv je součástí kolony organizace Post Bellum, která v rámci sbírky Pomozme Ukrajině s Pamětí národa veze pomoc pro různé ukrajinské brigády.