Hlavní obsah

Saúdská Arábie popravila za jediný den nejvíc lidí v dějinách země

Foto: Profimedia.cz

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán je spojovaný s utužením poměrů v zemi. Ilustrační snímek.

Reklama

12. 3. 16:23

V Saúdské Arábii bylo za jeden den popraveno 81 lidí odsouzených mimo jiné za vraždu či terorismus.

Článek

S odvoláním na ministerstvo vnitra o tom v sobotu informovala saúdskoarabská státní tisková agentura SPA. Podle agentury Reuters bylo mezi popravenými sedm Jemenců a jeden Syřan.

„Tyto osoby (…) byly odsouzeny za různé zločiny včetně vražd nevinných mužů, žen a dětí. Mezi trestné činy těchto osob patří také slib věrnosti zahraničním teroristickým organizacím, jako je Islámský stát, Al-Káida a (jemenští šíitští povstalci) Húsíové, útoky na obyvatele království a cesty do oblastí regionálních konfliktů s cílem připojit se k teroristickým organizacím,“ sdělilo ministerstvo vnitra.

Jako další příklady zločinů uvedlo „útoky na státní zaměstnance a životně důležité hospodářské objekty, zabití příslušníků pořádkových sil a zmrzačení jejich těl a nastražení nášlapných min, jejichž cílem byla policejní vozidla“. Odsouzení se také podle resortu dopustili únosu, mučení, znásilnění a pašovali zbraně do Saúdské Arábie.

„Obviněným bylo poskytnuto právo na obhájce a během soudního procesu (…) jim byla zaručena veškerá práva podle saúdskoarabských zákonů,“ uvedla agentura SPA.

Server Deutsche Welle to vyhodnotil jako největší hromadnou popravu v historii arabského království. Agentura AFP mluví o nejvyšším počtu popravených v dějinách země. Ačkoli je Saúdská Arábie známá svým přísným trestným zákoníkem, podobné události jsou tam vzácné.

Poslední hromadná poprava se v království odehrála v lednu 2016, kdy přišlo o život 47 lidí včetně významného opozičního šíitského duchovního, který organizoval demonstrace.

V roce 2019 království při hromadných popravách po celé zemi za údajné zločiny související s terorismem sťalo 37 saúdskoarabských občanů, většinou menšinových šíitů, připomenula agentura AP.

Poslední vlna poprav podle DW překonává i dosavadní rekord z roku 1980, kdy bylo po obsazení Velké mešity v Mekce popraveno 63 lidí. Povstalci chtěli tehdy svrhnout dynastii Saúdů.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované