Článek
Evropští a severoameričtí vyšetřovatelé oznámili, že v rámci globální operace rozbili síť kybernetického zločinu vedenou ruskými občany, píše deník The Guardian. Na mezinárodní operaci se podílela policie z Británie, Kanady, Dánska, Nizozemska, Francie, Německa a USA.
Evropští vyšetřovatelé vydali zatykače na 20 podezřelých, většina z nichž žije v Rusku. V USA bylo obžalováno 16 osob.
Mezi obviněnými jsou údajní vůdci malwarových operací Qakbot a Danabot včetně 48letého Rustama Galjamova, který žije v Moskvě. Dále jsou mezi nimi 39letý Aleksandr Stěpanov zvaný JimmBee a 34letý Arťom Kalinkin zvaný Onix, přičemž oba pocházejí z Novosibirsku.
Malware je škodlivý software. Kybernetické útoky zaměřené na destabilizaci vlád nebo prosté krádeže a vydírání jsou stále účinnější, píše The Guardian. Jednou z nejnovějších a nejvýznamnějších obětí podobného útoku se tento měsíc v Británii stal maloobchodní řetězec Marks & Spencer.
Policejní složky evropských zemí zapojených do globální operace v čele s německým Spolkovým kriminálním úřadem (BKA) zveřejnily výzvy veřejnosti s cílem vypátrat 18 podezřelých, kteří jsou pravděpodobně zapojeni do malwarové operace Qakbot a dalšího malwaru známého jako Trickbot.
BKA a její mezinárodní partneři uvedli, že většina podezřelých jsou ruští občané. Rus Vitalij Kovaljov, který už je na seznamu hledaných osob ve Spojených státech, je jedním z podezřelých, o jejichž vypátrání BKA usiluje nejvíce.
Kovaljov údajně stojí za skupinou Conti, která je považována za nejprofesionálnější a nejlépe organizovanou vyděračskou skupinu na světě. Němečtí vyšetřovatelé jej označují za jednoho z „nejúspěšnějších vyděračů v historii kybernetické kriminality“.