Hlavní obsah

Starmerova otočka ukazuje, jak i malá strana dokáže ovlivnit premiéra

Foto: Alexandros Michailidis, Shutterstock.com

Britský premiér Keir Starmer.

„Ať mluví jakkoli tvrdě, nikdy to nebude stačit těm, kteří chtějí nulovou imigraci, totální asimilaci a deportace,“ popisuje britský politolog úskalí Starmerovy nové rétoriky. Mohl by si jí znepřátelit i vlastní voliče.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Britský ministerský předseda Keir Starmer překvapil ostrými výroky na téma migrace.

Politik, který se v minulosti vymezoval proti démonizování migrantů, v nedávném projevu slíbil „konečně převzít zpět kontrolu nad hranicemi“.

Pozornost upoutala zejména jeho věta o tom, že Británii hrozí, že se stane „ostrovem cizinců“. Ta podle kritiků nápadně připomíná kontroverzní projev konzervativního politika Enocha Powella „řeky krve“. Jeho slova o tom, že Britové se vlivem migrace stávají „cizinci ve své vlastní zemi“ v roce 1968 rozdělila národ. Downing Street jakoukoliv spojitost odmítá.

Výroky zazněly před týdnem na tiskové konferenci, na níž Starmer představil změny v migrační politice, které mají ztížit nově příchozím trvalý pobyt v zemi, a snížit tak počty přistěhovalců v Británii. Slíbil například prodloužit dobu čekání na získání občanství z pěti na deset let a zpřísnit požadavky na jejich dovednosti a znalost angličtiny.

„Zdá se, že labouristická vláda se rozhodla, že musí zaujmout poměrně tvrdý postoj k imigraci, a to především z politických důvodů,“ komentuje pro Seznam Zprávy Starmerovy výroky profesor Cambridgské univerzity Peter Sloman, který se specializuje na britskou politiku.

Obavy z Farageova úspěchu

Ačkoliv změny, které premiér představil, byly dlouho očekávané, načasování nebylo zcela náhodné, upozorňuje například americká CNN.

Ostré výroky zazněly méně než dva týdny po tom, co v regionálních volbách triumfovala protiimigračně laděná strana Reform UK pod taktovkou Nigela Farageho, která se v poslední době mezi britskými voliči těší čím dále větší popularitě. O hlasy připravuje jak vládní labouristy, tak opoziční konzervativce.

Podle politoložky Josephine Harmonové dochází v Británii k podobné situaci jako v jiných evropských zemích, kde se ke slovu dostávají krajně pravicové, populistické a antiimigrační subjekty. „Politická a volební přitažlivost těchto stran dramaticky vzrostla. Stejného efektu jsme svědky i v případě Reform UK v Británii,“ vysvětlila pro Seznam Zprávy.

Starmer sice odmítá, že by reformy byly odpovědí na úspěch Reform UK, podle Slomana je ovšem na místě zde hledat souvislost. „Myslím, že je zcela jasné, že mnoho Starmerových poradců považuje protiimigrační nálady za jednu z největších hrozeb pro znovuzvolení labouristů,“ podotkl.

Premiér se ve svém pondělním projevu přiblížil rétorice, která je vlastní Farageově straně. „Tento plán znamená, že migrace klesne - to je slib,“ vzkázal a prohlásil, že skončí to, co nazval „experimentem jednoho národa s otevřenými hranicemi“. Za problémy viní předchozí konzervativní vládu, která podle něj zemi způsobila „nevyčíslitelné škody“.

Kritiku za svá slova předseda vlády sklidil nejen mezi odpůrci, ale i uvnitř vlastní strany. Někteří členové vyjádřili znepokojení nad tím, že jejich lídr používá jazyk, který rozděluje společnost.

„Jsem nešťastný, že máme vysoce postavené politiky, kteří používají jazyk, jenž připomíná Powella, a je mi líto, že Keir Starmer použil některé z frází, které jste právě citovali,“ řekl stanici LBC s odkazem na premiérovy výroky Alf Dubs, který jako dítě prchnul do Británie před nacisty.

Podle něj sám Starmer s tím, co řekl, nesouzní. „Není takový typ člověka a nemyslím si, že je to to, v co skutečně věří,“ dodal a naznačil, že premiér zřejmě vychází vstříc Farageovým voličům.

Downing Street se proti kritice vymezila s tím, že „těžké problémy si žádají tvrdá slova a tvrdou politiku“, jak deníku The Guardian popsal jeden zdroj ze Starmerova okolí.

Z vládních údajů vyplývá, že od června 2024 do června 2024 přišlo do Spojeného království legálně o 700 tisíc lidí více, než kolik jich odešlo. To zvedlo už tak vysokou poptávku po bydlení a veřejných službách. Z příchodu zahraničních pracovníků ovšem zároveň těžilo podfinancované zdravotnictví.

Riziko odrazení voličů

Server The Conversation napsal, že premiérův projev je posledním důkazem toho, že britská politika, vedená jak mainstreamovými, tak krajně pravicovými stranami, se ubírá směrem doprava.

„Celé politické spektrum se v otázce imigrace přiklonilo k pravici. Děje se to posledních deset let, už od brexitové kampaně,“ poznamenala Harmonová, která působí mimo jiné na University College London.

Podle politoložky jsme v poslední dekádě svědky toho, že nacionalistická imigrační politika nabírá na atraktivitě a netradiční političtí hráči toho využívají. Starmerovy nejnovější kroky jsou podle ní ukázkou, nakolik dokáže malá politická strana jako Reform UK změnit důraz v národní politice tím, že na mainstreamové strany vyvíjí volební tlak.

Podle britských odborníků spolu zostření Starmerovy rétoriky přináší značná rizika. „Dává tím obrovský prostor Reform UK a populistům, jelikož národu vštěpuje, že imigrace je vážný problém,“ upozornil Sloman.

Profesor politologie z Queen Mary University of London Tim Bale doplnil, že by se to Labouristické straně z politického hlediska nemuselo vyplatit. „Starmer hraje nebezpečnou hru: ať mluví jakkoli tvrdě, nikdy to nebude stačit těm, kteří chtějí nulovou imigraci, totální asimilaci a deportace. Tvrdším tónem si ale může znepřátelit spoustu progresivních voličů,“ vysvětlil pro Seznam Zprávy.

Doporučované