Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
/Od naší spolupracovnice na Slovensku/
Kritika směřování zahraniční politiky i rozdělování společnosti. Slovenský prezident Peter Pellegrini předstoupil před své bývalé parlamentní kolegy s první zprávou o stavu země.
Zatímco opozice mu vyčítá, že se nevěnoval podezření, že evropské dotace putovaly i do soukromých „haciend“ (což nyní prošetřuje Evropský parlament), koaličním politikům vadí, že byl příliš tvrdý vůči bývalým spojencům, a to jako politik, který ještě coby předseda strany Hlas-SD připojil svůj podpis pod koaliční smlouvu.
Hlavní adresát zprávy - premiér Robert Fico - seděl po celou dobu projevu za Pellegrinim. Po jeho vystoupení prohlásil, že navzdory kritice nemá „absolutně žádný zájem na konfliktu s prezidentem“. A dokonce ho pochválil, když řekl, že to byl „dobrý pokus o vyvážený projev, ale na konci měl nevyváženou část“.
Jak s kritikou koaliční strany naloží, by mělo být jasné v následujících hodinách. Podle předsedy poslaneckého klubu Směru Jána Richtera ale k výraznějším změnám nedojde. „Reflexe, pokud mluvíme o koalici, je pro mě velmi cizí pojem,“ prohlásil.
Až příliš nadstranický, zlobí se v koalici
Richter míní, že byť Pellegrini vzešel z vládní koalice, až příliš se ve zprávě přikláněl k opozici. „Na to, že v době, kdy se přijímalo programové prohlášení vlády, byl - jako předseda jedné z koaličních stran - předsedou parlamentu, se snažil být příliš nad věcí,“ pronesl.
Připomeňme, že po loňském zvolení prezidentem Peter Pellegrini zůstal v Hlasu, který zakládal, jako čestný předseda. Nadále tak bude moci navštěvovat stranické sjezdy a mít slovo i při sestavování kandidátky pro příští volby.
Jeho spolustraníci projev chválí. „Byl z každé strany vyvážený, já ho hodnotím v pozitivním slova smyslu,“ řekl poslanec Hlasu Zdenko Svoboda. Má za to, že každý si má obsah prezidentovy zprávy interpretovat sám. I kritiku ministrů si má každý člen vlády vyhodnotit jednotlivě. „Ti, kterých se to týkalo, se v tom určitě našli.“

Peter Pellegrini a Robert Fico, který ho podpořil, při loňské oslavě volebního vítězství v prezidentských volbách.
Opozice Pellegrinimu během projevu několikrát zatleskala.
„Byl bych rád, kdyby si Ficova koalice tuto kritiku vzala k srdci. A týká se to i Hlasu, který prezident zakládal, protože součástí pravdy je i toto - Hlas a Peter Pellegrini jsou za současný stav také zodpovědní,“ řekl šéf Progresivního Slovenska Michal Šimečka.
K potlesku se nicméně přidali i někteří koaliční poslanci. „Přidal jsem se, protože máme vědět, kam patříme a tam mají začínat všechny zahraniční cesty. Pokud máme jasno doma, můžeme komunikovat kdekoliv,“ podotkl bývalý rebelující poslanec Hlasu Ján Ferenčák.
Ján Richter prezidentovi spílá, že se málo zastal bývalých koaličních partnerů. „Možná by se dalo čekat, že řekne i B - jak napětí ve společnosti vnímá on. Já na to mám jasnou odpověď: opozice nepřijala výsledky voleb a teď dělá politiku v ulicích. Čekal bych, že to řekne i pan prezident,“ vysvětlil.
Podruhé poslanci tleskali, když Pellegrini prohlásil, že někteří ministři vyvolávají víc kontroverzí, než čekal.
Pellegrini už loni při odstoupení někdejší ministryně zdravotnictví Zuzany Dolinkové prohlásil, že pokud od někoho čekal rezignaci, byla to šéfka resortu kultury Martina Šimkovičová. Tentokrát ale nikoho konkrétního nejmenoval.
„Vnímal jsem hlavně tu pasáž, že Slovensku chybí vize. Že nevíme, kde máme pokračovat. Nebylo to konkrétní - bylo to ponecháno sebereflexi každého ministra,“ zhodnotil vystoupení Ferenčák.
Podle politologa Radovana Štefančíka z Ekonomické univerzity v Bratislavě se dá jako pozitivní zpráva vnímat, že se prezident zastal vědců a naopak kritizoval vládního zmocněnce pro prošetření pandemie Petera Kotlára. „Nepřímo se dotkl jejich práce, ale to dělá dlouhodobě, takže je přirozené, že se tam objevila i tato kritika. Prezident naznačil několik věcí, které se daly pochopit,“ uvedl.
Co s orientací vlády na Rusko
Pellegrini kritizoval i počínání vlády v diplomacii. Pokud premiér Robert Fico mluví o tom, že Slovensko potřebuje zahraniční politiku čtyř světových stran, neměl by podle Pellegriniho zapomínat na západ.
Štefančík připomněl, že se Pellegrini na adresu zahraniční politiky takto vyjadřoval už jako premiér a posléze i předseda Hlasu. „Je dobře, když takový postoj zaznívá od nejvyššího ústavního činitele Slovenska. Je dobře, že se takto vyjadřuje,“ řekl politolog. Nedá se ale podle něj očekávat, že by Pellegriniho kritika měla vliv na chování koaličních poslanců při hlasování, případně ministrů při výkonu funkce.
Premiér Fico nevnímá kritiku jako něco, co by mělo mezi ním a prezidentem vyvolat konflikt. Hned dal najevo, že nesouhlasí s tvrzením, že by se Slovensko odvracelo od Evropské unie a NATO. Hlava státu podle něj podlehla špatnému mínění, které o vládě vytvářejí závistivci.
Opoziční hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče tvrdí, že Peter Pellegrini v projevu cílil na proevropsky orientované voliče Hlasu, jemuž od změny ve vedení klesly preference na polovinu. „Projev prezidenta Pellegriniho byl operací na záchranu preferencí strany Hlas,“ prohlásil poslanec hnutí Gábor Grendel.