Hlavní obsah

Poslední Vánoce s křesťanskou většinou, spočítali si v Německu

Foto: Profimedia.cz

Začátek adventní bohoslužby v Münsteru (ilustrační foto).

Reklama

23. 12. 2021 9:10

Pokles počtu křesťanů v Německu zrychluje. Za katolíky nebo evangelíky se ve spolkové republice považuje už jen něco málo přes polovinu obyvatel.

Článek

Nejdřív pohasíná víra, pak následuje odchod z církve. To nakonec vede k odklonu od křesťanských kulturních tradic, obává se německý konzervativní list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Noviny si proto kladou otázku, zda letošní Vánoce budou těmi posledními, kdy je v Německu křesťanská většina. Naznačují to data z průzkumu Institutu pro demoskopii v Allensbachu.

Reputaci poškozují skandály

Z průzkumu vyplývá, že se 28 procent Němců deklaruje jako evangelíci. Ještě v roce 1997 to přitom bylo 37 procent lidí. Podobný pokles zaznamenali výzkumníci také u katolíků. V roce 1995 jich bylo v Německu 36 procent, dnes už jen 25 procent. „Tento trend se spíš urychlil, než zpomalil, proto není otázkou let, ale měsíců, kdy počet členů církví klesne pod 50 procent,“ píše FAZ.

Noviny připomínají, že se v posledních měsících a letech probíraly církevní skandály. To se týkalo hlavně katolické církve – afér s financováním a zejména případů sexuálního zneužívání dětí a také chyb při jejich vysvětlování. Podle FAZ by ale bylo chybou spojovat pokles počtu věřících pouze s aférami. Už před deseti lety církve u Němců obsadily poslední příčky na seznamu institucí, které by měly vysílat důležité společenské signály.

„Ve skutečnosti už desetiletí můžeme pozorovat erozi křesťanství v Německu, která postupuje pomalu, ale vytrvale, nezávisle na aktuálních událostech. Jde o plíživou, a tedy téměř neviditelnou, ale zásadní přeměnu společnosti,“ píše konzervativní list.

Z průzkumu zároveň vyplývá, že podle 70 procent Němců křesťanství dál „patří k Německu“, tedy že je součástí země. Přesvědčených je o tom 36 procent katolíků, 82 procent protestantů a 55 procent nevěřících. Nezměnil se pak počet lidí (17 procent), kteří mají za to, že k Německu „nepatří islám“.

O významu církve je přesvědčených zhruba 40 procent katolíků i protestantů. Nejvíc jich je u lidí nad 60 let, naopak nejméně (30 procent) u pokřtěných lidí do 30 let.

Reklama

Související témata:

Doporučované