Článek
Syrský prezident Ahmad Šara v sobotu oznámil okamžité příměří na jihu země, kde už téměř týden trvají střety mezi sunnitskými beduínskými kmeny a drúzskou menšinou, do nichž se zapojily syrské vládní jednotky a letecky i izraelská armáda. Šarův úřad podle státní agentury SANA také vyzval k ukončení násilí. V oblasti se ale v sobotu zároveň začaly rozmisťovat syrské jednotky vnitřní bezpečnosti.
„V provincii Suvajda se začaly rozmisťovat vnitřní bezpečnostní síly s cílem chránit civilisty a ukončit chaos,“ uvedl podle agentury AFP mluvčí syrského ministerstva vnitra. Příměří bylo v této oblasti v týdnu vyhlášeno už několikrát, boje ale vždy navzdory tomu pokračovaly.
Izrael začátkem týdne zasáhl do konfliktu leteckými údery v provincii Suvajda a ve středu bombardoval i Damašek, podle některých zdrojů tam zasáhl ministerstvo obrany. Izraelská vláda uvedla, že v leteckých úderech bude pokračovat, dokud na jihu Sýrie neskončí násilí na drúzské menšině a syrské vládní jednotky neodejdou z provincie Suvajda. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu také uvedl, že prezident Šara poslal na jih od Damašku vládní jednotky, které „masakrují drúzy“. V pátek se ale objevila informace, že Izrael souhlasí s omezeným vstupem syrských jednotek vnitřní bezpečnosti do provincie Suvajda na 48 hodin.
Agentura Reuters v sobotu napsala, že Damašek v pondělí na jih země poslal vojáky, protože se domníval, že k tomu má zelenou jak ze strany Spojených států, tak Izraele, a to navzdory opakovanému varování Izraele, aby tak nečinil. Podle činitelů, na které se Reuters odvolává, syrská vláda vycházela z veřejných i soukromých vyjádření amerického zvláštního vyslance pro Sýrii Thomase Barracka i začínajících bezpečnostních rozhovorů s Izraelem, zmýlila se ale v odhadu izraelské reakce.
Syrské bezpečnostní síly se v Suvajdě začaly v sobotu znovu rozmisťovat poté, co v pátek Barrack napsal na síti X, že Izrael a Sýrie souhlasí s příměřím. Izrael se k tomu zatím nevyjádřil.
Za necelý týden zemřelo kvůli sektářskému násilí na jihu Sýrie 718 lidí, uvedla Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která upozornila i na zhoršující se humanitární situaci v oblasti.
Drúzové jsou náboženská menšina, která má kořeny v šíitském směru islámu a žije zejména v Sýrii, kde tvoří asi tři procenta populace, a také v Libanonu či Izraeli. Drúzové v Izraeli jsou loajální vládě židovského státu, který se označuje za jejich ochránce podle BBC i proto, že drúzové slouží v izraelské armádě. V Izraeli a na jím okupovaných Golanských výšinách žije kolem 152 000 drúzů.
V sobotu izraelská média informovala, že na izraelsko-syrskou hranici v noci dorazily další skupiny izraelských drúzů, kteří se snaží dostat na syrské území a kteří se v noci na sobotu podle deníku Haarec střetli s izraelskou armádou. Není jasné, zda izraelští vojáci zabránili všem drúzům ve vstupu do Sýrie. Podobné incidenty se na hranici odehrály tento týden už několikrát.