Hlavní obsah

„Tisíckrát bravo.“ Některá íránská média pobodání Rushdieho oslavují

Foto: Profimedia.cz

Salman Rushdie.

Reklama

13. 8. 2022 13:06

Několik íránských novin, jež zastávají tvrdou linii, se dnes vyjádřilo pochvalně k napadení britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, kterého v pátek při přednášce na pódiu ve státě New York pobodal 24letý muž.

Článek

Rushdie kvůli svému románu Satanské verše od roku 1989 čelil ze strany Íránu výhrůžkám.

Rushdieho kniha Satanské verše (1988) je v Íránu zakázaná a v roce 1989 vyhlásil tehdejší duchovní vůdce ajatolláh Rúholláh Chomejní fatvu (verdikt islámského duchovního), která vyzývá muslimy k zavraždění autora za rouhání. Dodal, že kdokoliv při pokusu Rushdieho zabít zemře, „bude považován za mučedníka a půjde rovnou do nebe“. Kritika z muslimských kruhů Rushdiemu vyčítala, že v knize urážel korán a proroka Mohameda. Rushdie se kvůli fatvě musel léta mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Satan na cestě do pekla, píší noviny

Írán zatím útok na Rushdieho oficiálně nekomentoval. Deník Kajhán, jehož šéfredaktora jmenuje íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí, však útok chválil. „Tisíckrát bravo… statečnému a poslušnému člověku, který zaútočil na odpadlíka od víry, zlého Salmana Rushdieho,“ uvedl. „Ruka muže, který zlomil vaz nepříteli Boha, musí být políbena,“ dodal.

Íránský deník Vatane Emrúz dnes v titulku napsal „nůž v krku Salmana Rushdieho“, zatímco deník Chorásán uvedl: „Satan na cestě do pekla.“ Zpravodajský web Asr Írán mezitím otiskl často opakovaný Chameneího výrok o tom, že „šíp“, který vystřelil Chomejní, „jednoho dne zasáhne cíl“.

Foto: Profimedia.cz

Rushdieho transportoval z místa činu vrtulník.

Na Rushdieho hlavu byla vypsána odměna, kterou v roce 2012 zvýšila polooficiální íránská náboženská nadace z 2,8 milionu dolarů na 3,3 milionu dolarů (přes 78 milionů korun). V roce 2019 twitter pozastavil Chameneímu účet kvůli příspěvku, v němž bylo uvedeno, že Chomejního fatva proti Rushdiemu je neodvolatelná.

Agentura AP dnes v íránském hlavním městě Teheránu zjišťovala, jak se k napadení spisovatele staví sami Íránci. Někteří podle ní útok chválili, zatímco jiní se obávali, že incident povede k ještě větší izolaci Íránu na pozadí stagnujících rozhovorů o oživení mezinárodní jaderné dohody z roku 2015 mezi Teheránem a světovými mocnostmi. „Salmana Rushdieho neznám, ale byl jsem šťastný, když jsem se dozvěděl, že byl napaden, jelikož urážel islám,“ uvedl 27letý poslíček Rezá Amírí. „Mám pocit, že ti, kteří to udělali, se snaží Írán izolovat,“ poznamenala 39letá učitelka zeměpisu Mahšíd Barátíová. „Tohle negativně ovlivní vztahy s mnohými, dokonce i s Ruskem a Čínou,“ dodala podle AP.

Newyorská policie útočníka identifikovala jako 24letého Hadiho Matara z Fairview v New Jersey, který si zakoupil vstupenku na akci v Chautauqua Institution. Zatčen byl na místě a bude předveden k soudu. Motiv útoku je zatím nejasný.

Rushdieho agent informoval, že spisovatel je připojen k dýchacímu přístroji a není schopen mluvit. Řada politiků a spisovatelů incident odsoudila a označila jej za útok na svobodu projevu.

Kniha Satanské verše pohoršuje i mnohé muslimy vlažné ve víře. Hrdinu knihy autor nazývá Mahoundem, jak kdysi anglosasští duchovní hanlivě označovali proroka islámu. Mahound navštěvuje veřejný dům „stan u Černého kamene“, což evokuje svatyni Kaba v Mekce, prostitutky se jmenují stejně jako manželky Proroka a nejoblíbenější z nich je popsána nahá.

Reklama

Doporučované