Hlavní obsah

Pentagon hájil stopku pro Ukrajinu nouzí, i když analýza ukázala opak

Foto: Joshua Sukoff, Shutterstock.com

Americký ministr obrany Pete Hegseth.

Ministr obrany USA Pete Hegseth nařídil zastavení dodávky munice pro Ukrajinu, údajně kvůli nedostatečným zásobám. Podle analýzy by však dodávka neohrozila připravenost americké armády.

Článek

Americké ministerstvo obrany se tento týden po rozhodnutí pozastavit dodávky zbraní pro Ukrajinu odvolávalo na analýzu, která ale tvrdila opak toho, jak resort svůj krok hájil. Tvrdí to americká televize NBC s odvoláním na tři zdroje z administrativy prezidenta Donalda Trumpa.

Pentagon rozhodnutí, které zaskočilo členy amerického Kongresu i Kyjev, hájil nedostatečnými zásobami americké munice, respektive obavami o to, jestli by měli američtí vojáci čím pálit, pokud by se museli zapojit do konfliktu. Odvolával se na pravidelnou revizi stavu munice v amerických zásobách a přezkum pomoci partnerům v zahraničí.

Tato analýza ale podle informací NBC ukázala, že dodávky munice na Ukrajinu neohrožují bojovou připravenost amerických ozbrojených sil, což mělo potvrdit vedení Pentagonu. Některé zásoby vysoce přesné munice jsou sice na nižších počtech, ale nedosáhly kritické úrovně.

Rozhodnutí zastavit dodávku kritizují demokraté i někteří republikáni. Krok byl podle úředníků seznámených se situací jednostranným rozhodnutím ministra obrany Petea Hegsetha. Je to tak již potřetí, co Hegseth zadržel pomoc Ukrajině. V únoru a květnu jeho obdobná rozhodnutí platila jen pár dní.

Jeho krok podle zdrojů podpořil náměstek ministra obrany Elbridge Colby zodpovědný za zásobování armády. Colby platí za dlouholetého zastánce omezení pomoci Ukrajině, prosazuje přesměrování amerických zdrojů do oblasti Pacifiku, kde Američané soupeří s Čínou.

Mluvčí Pentagonu Sean Parnell přezkum označil za „ověření schopnosti“. „Nemůžeme dávat zbraně všem z celého světa. Součástí naší práce je poskytnout prezidentovi rámec, na základě kterého může vyhodnotit, kolik munice máme a kam ji posíláme,“ uvedl Parnell.

Zastavené dodávky pochází ještě z balíčku schváleného za předchozího amerického prezidenta Joea Bidena. Stopka se údajně týkala i části munice, která už byla v Evropě naložená na nákladní auta a připravená k odjezdu. Trumpova administrativa dosud žádnou novou pomoc Ukrajině neschválila.

Ukrajina opakovaně žádá Spojené státy o urgentní zaslání systémů protivzdušné obrany a munice do nich. Tento týden Rusko podniklo vůbec největší dronový útok na Kyjev a znovu se tak snažilo přetížit ukrajinskou obranu. Moskva v posledních měsících znovu zintenzivnila útoky na ukrajinská města.

Vojenskou pomoc řešili během pátečního telefonátu také americký prezident Donald Trump a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Trump napadené zemi slíbil další pomoc. „Pomáhali jsme jim a budeme v tom pokračovat,“ oznámil po telefonátu.

Naznačil, že by USA mohly Ukrajině poskytnout slíbené systémy protivzdušné obrany Patriot. Trump předtím vyjádřil frustraci z pokračování války mezi Ruskem a Ukrajinou a ze čtvrtečního telefonátu s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.

„Chce jít až do konce, jen dál zabíjet lidi, není to dobré,“ řekl v pátek Trump o Putinovi. Naznačil také, že by mohl být připraven zpřísnit sankce proti Rusku, což posledních šest měsíců odkládal, zatímco se snažil Putina přesvědčit k ukončení války. Kreml ale opakovaně dává najevo, že nehodlá ukončit boje, dokud nedosáhne svých cílů.

Zelenskyj označil rozhovor s Trumpem za velmi důležitý a plodný. „Mluvili jsme o příležitostech protivzdušné obrany a shodli jsme se, že budeme spolupracovat na posílení obrany naší oblohy,“ uvedl.

Doporučované