Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rodiče a kamarádi šesti lidí, kterým se loni v listopadu stala osudnou otrava metanolem v Laosu, volají po osvětové kampani, jež by mladé turisty upozornila před pitím alkoholu v jihovýchodní Asii.
„Nemyslela jsem si, že děláme něco hloupého, ale teď už vím, že jsme měli být opatrnější,“ řekla novinářům s odstupem několika měsíců Britka Bethany Clarkeová. Ona sama přežila. Její kamarádka – osmadvacetiletá právnička Simone Whiteová – takové štěstí neměla.
Dvojice se loni na podzim vydala do Kambodži a na pár dní navštívila i Laos. Ve městě Vang Vieng ženy navštívily bar v místním hostelu Nana Backpacker, kde spolu s dalšími turisty ochutnaly místní alkoholovou specialitu. Následky v dalších dnech byly tragické.
Dvě mladé Dánky ve věku 20 a 21 let poslaly domů SMS, že je jim velmi špatně a už několik hodin zvracejí krev. Později je v jejich pokoji našel personál hotelu. Záchranka je v bezvědomí převezla do nemocnice v laoské metropoli Vientiane, kde zemřely. Lékaři jako příčinu smrti konstatovali srdeční selhání.
Dvě devatenáctileté Australanky ještě stihly odletět do Thajska, ale tam obě zemřely. Sedmapadesátiletý Američan zemřel ve svém hotelovém pokoji v Laosu.
I zmíněnou Simone Whiteovou převezli do nemocnici ve Vientiane, odkud lékaři telefonovali její matce do Orpingtonu jihovýchodně od Londýna.
„Řekli mi, že je v kritickém stavu a že musejí provést operaci mozku. Letěla jsem pak šestnáct hodin do Laosu a dovede si představit, co jsem během té cesty prožívala. Dorazila jsem ve chvíli, kdy šla zrovna na operaci,“ popsala Sue Whiteová pro Sunday Times. Zákrok nepomohl a Sue musela svoji dceru odpojit od přístrojů.
Otravu nahlásilo dalších více než deset lidí, ti ale přežili. Zprávy o tom, co přesně se stalo, neexistují, protože laoské úřady o tom rodiny obětí i vlády zahraničních zemí neinformují. Australské ministerstvo vnitra nabídlo své specialisty, aby pomohli s vyšetřováním, ale vláda Laosu to odmítla.
Bizarní alkohol jako součást turismu
Pro ani ne osmimilionový Laos, který se zbavil pověsti země rozvrácené vietnamskou válkou a pak vládou komunistů, je cestovní ruch důležitým zdrojem příjmů.
Bizarní alkoholické nápoje jsou podle Jakše součástí tamního turistického byznysu. „Místní cestovní kanceláře nabízejí výlety lodí po řece Mekongu se zastávkou právě v Lao whiskey village, kde se alkohol pálí. Cizinci tam ve velkém kupují láhve, ve kterých jsou naloženy například kobry, štíři nebo krysy,“ nastínil novinář.
Rizikový region
Jihovýchodní Asie je pro turisty, co se týče otrav alkoholem, nejrizikovějším regionem planety. Nejvíce případů je v Indonésii, zejména na Bali, ale také v Kambodži a Vietnamu.
V samotném Laosu byla situace s načerno vyráběným alkoholem známá roky, jak Seznam Zprávám řekl někdejší dlouholetý zpravodaj Českého rozhlasu v Asii David Jakš.
„Takzvanou Lao whiskey někdy místní nazývají jednoduše Lao-Lao a je to v podstatě označení pro jakýkoli podomácku vypálený alkohol, který neprojde státní kontrolou,“ popisuje. „Laosané tuto ‚dobrotu‘ pálí z rýže, ale třeba i z plodů plumérie, což je národní květina a symbol země. Jako welcome drink se Lao-Lao nabízí až teď, poslední dobou, a už i cizincům. Dříve to tak nebylo, prostě se dala koupit všude, ale Laosani se s ní cizincům nijak nechlubili, protože vědí, že těm víc chutná právě to vyhlášené laoské pivo.“
Today marks 6-months since Simone White and 5 other tourists died from methanol poisioning in Laos in November 2024.These deaths could have been prevented with better education and awareness of the dangers of methanol poisoning. #methanolpoisoning #petition #alcohol #laostravel pic.twitter.com/uVa60NYani
— Simone White Methanol Awareness (@Methanolaware) May 21, 2025
Příliš dobrou pověst podle něj nemá ani město Vang Vieng, kde se tragédie odehrála. „Jezdí tam mladí baťůžkáři a je to jedna velká kalba. Časté rvačky, protidrogové razie, turisté se zlámanými končetinami nebo otřesem mozku,“ přibližuje.
„Město bylo dlouho proslulé svojí ‚šťastnou pizzou‘ v každé restauraci a baru. Šlo o klasickou pizzu, do které kuchaři přidávali buď marihuanu, nebo halucinogenní houby, takže každý večer bylo mnoho cizinců v rauši. Happy pizza se dá ve Vang Viengu sehnat i dnes, ale už ji nenabízejí tak okatě. Policie se na to zaměřila a snaží se s tím něco dělat,“ dodal.
Blízcí obětí laoského metanolu vyzývají všechny, aby při cestách do jihovýchodní Asie dávali pozor. „Moje dcera byla inteligentní žena, měla univerzitní diplom. Když se to stalo jí, může se to stát každému. Buďte opatrní, když vám někdo nabízí alkohol,“ řekla Sue Whiteová, která chce, aby se rizicích o metanolu učily děti ve škole. „Pět minut ve třídě by mohlo věci změnit,“ uvedla. Svůj podpis pod její petici zatím připojily necelé 3000 lidí.
Rodiče mladých Australanek založili webovou stránku a nadaci, kde také nabádají k opatrnosti při cestách do zemí jihovýchodní Asie a šíří osvětu ohledně pití alkoholu.