Článek
„Tohle je naše výzva světu. Mohla by to být poslední výzva našich životů. Nejspíš jsou před námi poslední dny, ne-li hodiny. Nepřítel je v přesile deset na jednoho,“ varoval ve středečním videu ukrajinský armádní činitel Serhij Volynskyj.
Spolu s dalšími bojovníky momentálně brání průmyslový závod Azovstal ve městě Mariupol na jihovýchodě země. „Vyzýváme a prosíme všechny světové vůdce, aby nám pomohli.“
Joe Biden Recep Tayyip Erdoğan Boris Johnson Володимир Зеленський
Posted by Сергей Волына on Tuesday, April 19, 2022
Dobýt Mariupol a uvolnit si tak síly k postupu na sever od města hlouběji na Donbas se Rusko pokouší již několik týdnů. Dosud ovšem neuspělo a zbytky obránců města stále vážou část ruských jednotek v oblasti. Cena je ovšem vysoká; podle ukrajinských úřadů v obléhaném městě zemřely tisíce civilistů a lidem dochází jídlo i další zásoby.
„Nikdy nám nepopsal tamní podmínky, pravděpodobně nás nechtěl rozrušit. Mají ale velmi málo jídla a lékařského materiálu – je těžší a těžší ošetřovat zraněné vojáky,“ cituje BBC Olenu Nikulinovou, jejíž šestadvacetiletý bratranec Maksym je jedním ze zbylých mariupolských obránců.
„Velmi mě mrzí, že jsem s ním moc nemluvila, když jsme ještě měli spojení,“ dodala mladá Ukrajinka s tím, že poslední zprávu od „Makse“ obdržela 8. března. „Nikdy by mě nenapadlo, že se můj bratranec stane skutečným hrdinou Ukrajiny a Mariupolu. Je to ale samozřejmě velmi hořký pocit hrdosti. Sním o dni, kdy se vrátí a budu mu to moct říct.“
„Město nestojí za ztrátu jeho života“
Nedostatkovým zbožím ale není pouze jídlo a zdravotnický materiál, doplnit zásoby potřebují i samotní vojáci, kteří o Mariupol bojují s ruskými jednotkami. „Klukům dochází munice, ale nechtějí odejít, protože ochraňují civilisty – nechtějí je opustit,“ cituje britský web Vladimira Vasiljuka. Závod Azovstal v Mariupolu brání jeho třiadvacetiletý syn.
Místo posledního odporu. Proč je těžké dobýt závod Azovstal
„V noci nespím. Kdybych měl šanci tam jít, udělám to. Nemyslím si, že město stojí za ztrátu jeho života. Kluci se ale rozhodli,“ sdělil novinářům v Kyjevě Vladimir. „Jsem si jistý, že se znovu shledáme. Je to jen otázka času. Ale kdybych mu teď mohl něco vzkázat, řekl bych mu, že ho mám rád a že na něj čekám.“
Území vojenských střetů v Mariupolu s vyznačením závodu Azovstal.
Azovstal se postupně stal poslední zbývající baštou ukrajinských sil ve městě. V útrobách areálu se skrývají stovky příslušníků ukrajinské národní gardy, námořní pěchoty a pluku Azov. Kromě ozbrojenců se však v podzemí podle ukrajinských úřadů ukryla také nejméně tisícovka civilistů, jejichž řady tvoří převážně ženy, děti a starší občané.
„Svět sleduje vraždu dětí online a zůstává zticha. Náboženští a světoví lídři to můžou zastavit zorganizováním humanitárních koridorů. V opačném případě bude krev také na jejich rukou,“ apeloval v úterý na Twitteru šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.
55th day of war. 🇷🇺 continues to shell Azovstal with powerful anti-bunker bombs. The world watches the murder of children online and remains silent. Religious & world leaders can stop it by organizing humanitarian corridors. Otherwise, the blood will be on their hands, too. pic.twitter.com/b9UaGR6VSB
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) April 19, 2022
Civilistům by se z Mariupolu mohlo podařit odejít ve středu ve dvě hodiny odpoledne tamního času. Na danou hodinu se totiž podle oznámení ukrajinské vicepremiérky Iryny Vereščukové podařilo s Ruskem předběžně dohodnout vytvoření humanitárního koridoru až do Záporoží.
Jak politička ale sama upozornila, bezpečnostní situace je složitá a může ještě dojít ke změnám. Jde navíc pouze o předběžnou dohodu, pomoci by ale mohla až 6 tisícům občanů ze 100 tisíců, které ve městě i nadále zůstávají. Podle starosty města Vadyma Bojčenka by do oblasti mohlo vyrazit na 90 autobusů.
Druhou hodinou odpolední pak Moskva ohraničila také ultimátum mariupolským obráncům. V tu dobu mělo Rusko vyhlásit příměří a umožnit ukrajinským bojovníkům vzdát se a odejít bez újmy na zdraví. Ultimátum však vypršelo a masová kapitulace se nekonala. O podobný scénář se Rusové podle vlastních slov pokoušeli již v úterý, úspěšní ale nebyli ani v prvním případě.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již dříve slíbil, že jeho síly v Mariupolu budou „bojovat až do konce“ a že budou ignorovat jakákoliv kapitulační ultimáta z Moskvy. Ve svém nejnovějším projevu pak hlava státu prohlásila, že ruská armáda se navždy zapíše do světových dějin jako možná nejbarbarštější a nejnelidštější armáda na světě.