Hlavní obsah

Zemřel režisér slovenského původu Ivan Reitman, který natočil Krotitele duchů

Foto: ČTK

Ivan Reitman při přebírání ceny za celoživotní dílo na kongresu Národní asociace majitelů kin v roce 2014 v Las Vegas.

Reklama

14. 2. 8:14

Ve věku 75 let zemřel kanadský režisér a producent slovenského původu Ivan Reitman, kterého proslavil hollywoodský hit Krotitelé duchů.

Článek

O úmrtí rodáka ze slovenského Komárna informovala dnes agentura AP s odvoláním na jeho rodinu. Podle příbuzných zemřel režisér ve spánku v sobotu v noci ve svém domě v Montecitu v americkém státě Kalifornie.

„Naše rodina truchlí nad nečekanou ztrátou manžela, otce a dědečka, který nás vždy učil vidět kouzlo života,“ napsaly děti Jason, Catherine a Caroline Reitmanovi ve společném prohlášení. „Utěšuje nás, že jeho práce filmaře přinesla smích a štěstí nesčetným divákům po celém světě,“ dodaly.

Režisér Ivan Reitman se narodil 27. října 1946 ve slovenském Komárně židovským rodičům - matka přežila Osvětim, otec byl v odboji. Když mu byly čtyři roky, rozhodla se rodina emigrovat. Za dramatických okolností se tehdy Reitmanovým podařilo na lodi uprchnout do Vídně, odkud se přes Francii dostali do Kanady. Z Československa si Reitman moc nepamatoval a otevřeně říkal, že ke svému rodišti nemá bližší vztah.

Reitman začínal v kanadské televizi a v 80. letech se uchytil v Hollywoodu, kde ho proslavily především komedie. Jako režisér je podepsán pod takovými hollywoodskými hity jako Policajt ze školky nebo Evoluce.

Jeho nejslavnějším filmem jsou však bezesporu Krotitelé duchů (Ghostbusters) z roku 1984. Reitman na scénáři spolupracoval s Danem Aykroydem, který si zahrál i jednu z hlavních rolí. Další hlavní role ztvárnili Bill Murray, Harold Ramis a Sigourney Weaverová. Film je označován za jednu z nejlepších komedií všech dob. Úspěšné bylo i pokračování Krotitelé duchů 2 z roku 1989.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované