Hlavní obsah

Zlatého medvěda za nejlepší film získalo na Berlinale drama Alcarrás

Foto: Profimedia.cz

Španělská režisérka Carla Simonová na dnešním předávání Zlatých medvědů.

Reklama

16. 2. 2022 21:37

Zlatého medvěda za nejlepší film 72. ročníku Berlinale získalo španělsko-italské drama Alcarrás španělské režisérky Carly Simónové. Dnes večer to na slavnostní ceremonii oznámil předseda sedmičlenné poroty M. Night Shyamalan.

Článek

Vítězný snímek Alcarrás vypraví o rodině Soléů, která každé léto tráví ve svém broskvoňovém sadu v Katalánsku. Rodině ale hrozí, že o sad přijde, neboť noví majitelé pozemků chtějí vybudovat solární elektrárnu.

„Za herecké výkony od dětských rolí až po osmdesátníky, pro schopnost ukázat něhu, rodinný humor a boj, zradu našich vztahů a závislost na krajině kolem nás,“ uvedl americko-indický režisér M. Night Shyamalan o tom, proč se porota rozhodla ocenit snímek Alcarrás.

„Nemohu tomu uvěřit,“ reagovala Simónová. „Myslím, že bychom se sem (do Berlína) měli přestěhovat, protože pokaždé, když sem přijedeme, stane se něco úžasného,“ dodala.

Cenu za nejlepší režii si dnes odnesla režisérka Claire Denisová za drama Avec amour et acharnement (S láskou a odhodláním) a velkou cenu poroty získal korejský režisér Hong Sang-su s filmem Soseolgaui Yeonghwa, který byl na Berlinale uveden pod anglickým názvem The Novelist´s Film (Romanopiscův film). Korejec Hong Sang-su obdržel obdržel na Berlinale již v roce 2020 se snímkem Domangchin yeoja (Žena na útěku) cenu za nejlepší režii.

O Zlatého medvěda se ucházelo 18 filmů. Česká tvorba na festivalu sice nechyběla, v hlavní soutěžní sekci však Česko zastoupeno nebylo. V doprovodné soutěžní sekci Generation Kplus byl ale animovaný snímek Zuza v zahradách režisérky Lucie Sunkové. Ze 16 snímků nakonec porota vybrala film Vlekkeloos (Bez poskvrny) nizozemské režisérky Emmy Branderhorstové.

Reklama

Související témata:

Doporučované