Hlavní obsah

Zahynul francouzský miliardář a politik Olivier Dassault

Foto: Profimedia.cz

Olivier Dassault.

Reklama

7. 3. 21:28

V neděli zemřel francouzský miliardář Olivier Dassault. Časopis Forbes ho řadil na 361. příčku v žebříčku nejbohatších lidí planety. Do impéria rodiny Dassaultů patří výrobce letounů nebo softwarová společnost.

Článek

Francouzský miliardář a poslanec Olivier Dassault v neděli přišel o život při havárii vrtulníku poblíž letoviska Deauville v Normandii na severozápadě země. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

„Olivier Dassault miloval Francii. Byl kapitánem průmyslu, poslancem, místním radním, důstojníkem v záloze vojenského letectva. Za svého života neustále sloužil vlasti a uplatňoval při tom své přednosti. Jeho náhlá smrt je velkou ztrátou. Myšlenkami jsme s jeho rodinou a jeho blízkými,“ napsal na Twitteru prezident Emmanuel Macron.

Olivier byl synem průmyslníka Sergeho Dassaulta, který zemřel před třemi lety jako jeden z nejbohatších Francouzů, a vnukem Marcela Dassaulta, známého konstruktéra a výrobce letadel. Loni jej časopis Forbes zařadil na 361. příčku mezi největšími boháči světa, spolu s jeho dvěma bratry a sestrou. Jmění každého sourozence Forbes odhadl přibližně na pět miliard eur (asi 132 miliard Kč).

Olivier Dassault, který byl vojenským pilotem a měl i doktorát z informatiky, působil také v politice - nejprve na pařížské radnici, později ve francouzském parlamentu. Kvůli hrozbě střetu zájmů svého času odstoupil z pozice šéfa dozorčí rady ve skupině Dassault. Do rodinného impéria patří výrobce letounů Dassault Aviation nebo softwarová společnost Dassault Systemes. K jeho vášním patřila hudba a fotografování; byl autorem 13 publikací.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované