Hlavní obsah

Zájem o rozvoz květin je na MDŽ větší než na Valentýna

Foto: Profimedia.cz

Malá, ale jistě také potěší.

Reklama

8. 3. 10:48

Na dnešní den si květiny v e-shopech s rozvozem objednalo za poslední dva týdny asi třikrát více Čechů než před Valentýnem.

Článek

V běžných měsících kupuje květiny onlinově v průměru 30 tisíc mužů, ale před MDŽ je to až 140 tisíc. Průměrná cena kytice včetně dopravy činí asi 460 korun, ale muži přidávají drobné dárky a přání. Průměrný nákup k MDŽ je tak přijde průměrně na 620 korun. Ukazuje to analýza společnosti Shoptet, která je největším tuzemským poskytovatelem řešení pro tvorbu a správu internetových obchodů.

Nejprodávanějšími květinami jsou na MDŽ stejně jako na Valentýna podle dat Shoptetu růže. Za jednu pořízenou on-line lidé zaplatí průměrně 59 korun, před pěti lety to bylo o 20 korun méně. Většinu objednávek lidé zadávají u menších lokálních květinářství. Květinářství mají ze zákazu maloobchodního prodeje výjimku a jsou otevřená. Přesto mnoho klasických prodejců vzhledem k epidemii zavedlo také rozvoz.

„Zatímco oslavy Valentýna jsou především o dalších, často nápaditých dárcích, v případě MDŽ Češi sázejí hlavně na květiny, ke kterým nejčastěji dokupují čokolády nebo přání,“ řekl Miroslav Uďan, výkonný ředitel společnosti Shoptet. Doplnil, že na Valentýna lidé objednávali také dovoz jídel z restaurací, ale před MDŽ zájem o tyto služby výrazně neroste.

Mezinárodní den žen se slaví jako připomínka demonstrace newyorských dělnic 8. března 1908 proti těžkým pracovním a životním podmínkám. Tehdy vyšlo pod heslem Chléb a růže do newyorských ulic přes 15 tisíc žen z místních textilek. Mnohé proto byly vyhozeny z práce.

Od roku 1909 se v USA každoročně slavil Národní den žen. MDŽ si lidé poprvé připomněli dva roky poté manifestacemi v několika zemích Evropy, ovšem tehdy to bylo ještě 19. března. Od roku 1913 se slaví 8. března, celosvětově ovšem až od roku 1975, kdy ho uznala OSN.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované