Hlavní obsah

Zájemci si ve čtvrtek budou moci prohlédnout část rekonstruované Fantovy budovy

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

28. 10. 2021 12:25

Na pražském hlavním nádraží se při příležitosti výročí 150 let od otevření nádraží částečně otevřou prostory historické Fantovy budovy, jež je v současnosti z velké části uzavřena kvůli rekonstrukci. Prohlídky začínají od 16:00.

Článek

Večer bude následovat slavnostní videomapping s následným nasvícením zrekonstruované fasády budovy.

Prohlídka památkově chráněné stavby bude zahrnovat jižní věž a jižní balkon, sloupový sál, vládní salonek a kulturní sál.

V současnosti je stavba v rekonstrukci. Na jaře začala oprava interiérů, která navazuje na dřívější opravu vnější části. První část oprav vnitřních prostor se zaměřuje na velké historické sály v severní části Fantovy budovy a jejich zázemí. Reprezentativním prostorám by se měla v co největší míře vrátit původní historická podoba.

Stavební práce jsou naplánovány také v přízemí, v prvním podzemním podlaží a v mezaninu. Budova by měla získat propojení s podchody. Práce v této části skončí asi v příštím roce. Na tuto část rekonstrukce navážou práce ve zbývajících prostorách, výjimkou je už zrenovovaná bývalá Fantova kavárna. Bezbariérový přístup do jednotlivých podlaží zajistí výtahy. Vznikne i další propojení s novou odbavovací halou hlavního nádraží. Opravy by měly být kompletně hotové do roku 2023.

Fantova budova je spolu s přilehlou halou nad nástupišti největší secesní památkou v Česku. Správa železnic si od rekonstrukce slibuje oživení stavby. Cestující by v ní po dokončení měli najít kavárnu, restauraci, čekárnu či dětský koutek. Nyní nepřístupné prostory v přízemí se otevřou veřejnosti. Sloupový sál má fungovat jako VIP čekárna, z velkého sálu se stane multifunkční prostor pro pořádání kulturních a společenských akcí. V rekonstruovaných prostorách vznikne také nové hygienické zázemí pro návštěvníky kulturních sálů. Nyní využívají budovu Drážní úřad, České dráhy, Správa železnic a policie. Sídlit zde budou i po rekonstrukci.

Reklama

Související témata:
Fantova budova Hlavního nádraží

Doporučované