Hlavní obsah

Záměnu embryí na „Babišově“ klinice v Brně má vyřešit smír a odškodnění

Foto: Vláda.cz

Brněnská klinika Reprofit, kterou vlastní společnost FutureLife, je součástí investičního fondu Hartenberg. Fond spadá pod firmu SynBiol, jež patřila premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi. Po přijetí zákona o střetu zájmů její akcie vložil do jednoho ze dvou svěřenských fondů.

Reklama

4. 11. 2020 10:48

Na jednání o možném smíru se dnes u soudu v Brně dohodly strany v případu záměny embryí při umělém oplodnění na klinice Reprofit, která patřila premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi. Nyní je v jeho svěřenském fondu.

Článek

Média o záměně oplodněných vajíček dvou klientek ze zahraničí informovala v roce 2017. Žalobkyně, jež porodila dítě ze zaměněného embrya a ponechala si ho, požaduje jako odškodnění milion eur (asi 27 milionů korun). Zástupci kliniky navrhují 400 000 eur (asi 10,8 milionu Kč). Obě strany budou jednat o smírčí částce. Jednání soud odročil na 3. února. Druhá žena potratila a není součástí jednání ohledně odškodnění.

Jak Seznam Zprávy informovaly, záměnu embryí u dvou párů cizinců způsobila laborantka firmy. Ta ženám zaměnila zkumavky. Na chybu se přišlo ve chvíli, kdy jedna z klientech už byla v pokročilém stadiu těhotenství.

Soudce Ondřej Sekvard před zahájením hlavního líčení zmínil možnost smírného jednání, ke kterému se přiklonily obě strany. Strany se dohodly na dvouměsíční lhůtě k jednání. Žalobkyně původně požadovala 1,5 milionu eur (40,5 milionu korun) a žalovaná strana navrhovala 50 000 eur (1,35 milionu korun). Na milion eur dotčená žena požadavek snížila s ohledem na to, že žalovaný později zvýšil částku na 400 000 eur. Podle advokátky žalobkyně je milion eur průsečík navrhovaných částek obou stran. O částce ale budou strany dál jednat.

Soudce Sekvard uvedl, že pokud se strany mimosoudně dohodnou na vyšší částce, je to v pořádku, ale sám nepředpokládá, že by soudní cestou přiznal náhradu 1,5 milionu korun eur. „Je to částka naprosto excesivní, nejen co se týče ochrany osobnosti, ale i náhrady újmy na zdraví. Takto vysoké částky se přiznávají v situaci, kdy jsou téměř nevratné zásahy do zdravotního stavu,“ uvedl Sekvard.

U asistované reprodukce lékaři oplodní vajíčko spermií a poté ho nechají nějakou dobu v laboratorních podmínkách. Poté ho přenesou do dělohy matky. O záměně embryí v Brně u dvou žen ze zahraničí informovala média počátkem roku 2017. Případ tehdy vyšetřoval Státní ústav pro kontrolu léčiv, podle kterého to nebyla systémová chyba, ale chyba jednotlivce. Klinika za to dostala od státu pokutu 800 000 korun.

Brněnská klinika Reprofit, kterou vlastní společnost FutureLife, je součástí investičního fondu Hartenberg. Fond spadá pod firmu SynBiol, jež patřila premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi. Po přijetí zákona o střetu zájmů její akcie vložil do jednoho ze dvou svěřenských fondů.

Reklama

Doporučované