Hlavní obsah

Zaměstnanci Huawei dostanou „trumpovné“. Bonus ve výši 73 tisíc korun

Foto: AP

Ilustrační foto

Reklama

12. 11. 2019 16:30

Čínský telekomunikační obr Huawei rozdá svým 90 tisícům zaměstnanců bonus v celkové výši v přepočtu 6,6 miliardy korun. Chce tak ocenit jejich nasazení při překonání amerických sankcí.

Článek

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei rozdá svým zaměstnancům dvě miliardy jüanů (6,6 miliardy Kč) za pomoc při překonání amerických sankcí, které mimo jiné ohrožují jeho produkci chytrých telefonů. Informovala o tom agentura AP s odkazem na oznámení, které kolovalo po sociálních sítích. Společnost Huawei pravost dokumentu potvrdila, věc ale dál nekomentovala. Rozpočítá-li se bonus na osobu, činí 22 000 jüanů (72 650 Kč).

Společnost také oznámila, že 180 000 zaměstnanců dostane měsíční plat navíc. Větší bonusy podle agentury AP připadnou pracovníkům v sektoru výroby čipů, ve výzkumu a vývoji a na místech souvisejících s výrobou. Společnost přepracovala svou výrobkovou řadu, aby co nejvíce snížila závislost na amerických součástkách.

Agentura Bloomberg přinesla po květnovém uvalení amerických sankcí zprávu, že tisíce vývojářů Huawei pracují na tři směny v nepřetržitém provozu. Bloomberg také na počátku listopadu upozornil na dopis personalisty vývojářů Huawei Chu Linga, který se objevil mezi interními zprávami společnosti a obratem byl smazán. Chu v něm poukazuje na přesčasy a klade si otázku, zda jsou přepracovaní inženýři efektivní.

Čínská firma Huawei zvýšila navzdory americkým sankcím své tržby (Video: Jan Marek, Reuters, Seznam Zprávy)

Spojené státy firmu Huawei kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu v polovině května zařadily na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí firmě dodávat své produkty. Washington čínskou společnost také vyloučil z budování mobilních sítí páté generace (5G) a ke stejnému postupu vybízí i své spojence. Huawei obvinění ze špionáže odmítá.

Navzdory sankcím Huawei od ledna do konce září zvýšila tržby meziročně o 24,4 procenta na 610,8 miliardy jüanů (přes dva biliony Kč).

Největší výrobce telekomunikačních zařízení a druhý největší výrobce chytrých telefonů na světě už na konci září oznámil, že začal vyrábět základnové stanice pro mobilní sítě páté generace (5G) bez amerických součástek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované