Hlavní obsah

Záplavy na jihu Indie mají už přes 350 obětí, za poslední den stoupl počet obětí téměř o třicet lidí

Záplavy v Indii. (Video: Jolana Humpálová, AP, Reuters)

 

Reklama

18. 8. 2018 19:07

Povodně z domovů vyhnaly už přes 300 tisíc lidí, kteří našli dočasnou střechu nad hlavou ve dvou tisících provizorních ubytovnách. Podle místních médií úřady nezvládají vyřizovat všechny žádosti o pomoc a opakovaně apelují na centrální vládu, aby do oblasti vyslala další záchranné týmy.

Článek

Jihoindický stát Kérala se potýká s katastrofálními důsledky povodní způsobených monzunovými dešti, které mají na svědomí už přes 350 mrtvých. Tisíce lidí, které velká voda uvěznila, čekají na pomoc v zaplavených domech. Do masivní záchranné operace se zapojily stovky lodí, desítky vrtulníků a armáda. Na místo dorazil i indický premiér Naréndra Módí.

Navzdory všem snahám se během posledních 24 hodin zvýšila bilance obětí o 27, uvedl v sobotu podle agentury DPA šéf krizového štábu. V pátek úřady hlásily 324 mrtvých.

Jen během pátku se na záchranné operaci podílelo asi 1300 záchranářů se čtyřmi stovkami lodí a 30 vrtulníky. Do bezpečí převezli 82 tisíc obyvatel.

V Kérale se z břehů vylilo více než 40 toků a voda prolomila přes 80 hrází. Na mnoha místech se z ulic staly divoké řeky a hladina vystoupala tak vysoko, že voda dvoupatrové budovy zaplavila až po střechu. Právě na střechách hledají lidé poslední útočiště.

„Přicházejí stále nové prosby o záchranu,” uvedl v pátek na Twitteru šéf místní vlády Pinaráí Vidžajan. Ten zároveň vyzval uvězněné lidi, aby při kontaktu se záchranáři uváděli co nejpřesněji svou polohu a počet ohrožených osob, a umožnili tak záchranným složkám rychlejší zásah. Komunikaci se zaplavenými ale znemožňuje i přerušení dodávek elektrické energie, protože mnozí kvůli vybitým bateriím nemohou používat mobilní telefony.

V pátek do Kéraly přiletěl premiér Módí, který se chce přímo na místě seznámit s rozsahem škod. Při setkání s regionálními politiky už premiér slíbil pomoc ve výši 70 milionů dolarů, v přepočtu zhruba 1,5 miliardy korun, a povolal na pomoc další složky včetně námořnictva a pobřežní stráže, uvedla agentura AP. Poradce šéfa místní vlády přitom předběžně odhadl, že škody způsobené záplavami mohou být až čtyři miliardy dolarů, v přepočtu asi 90 miliard korun.

Místní vláda varovala v pátek 33 milionů obyvatel Kéraly, že nebezpečí povodní je až na jednu výjimku na nejvyšším stupni pro všechny okresy. V sobotu a v neděli má navíc dál hustě pršet, což může situaci ještě zhoršit. Déšť navíc způsobuje mohutné sesuvy půdy, které ohrožují tisíce budov.

Záplavy zatím poškodily nebo zničily na 26 tisíc budov, 10 tisíc kilometrů silnic, desítky mostů a mnoho úseků železnice, některá místa jsou tak zcela odříznutá od světa. Hlavní kéralské letiště v pobřežním městě Kóčin je zatopené a bude mimo provoz až do 26. srpna. Zaplaveno je i mnoho nemocnic, škol a úřadů. Pod vodou skončila rovněž velká část čajových, kávových a gumovníkových plantáží, což může těžce postihnout zemědělce i turistický ruch. Poradkyně Pinaráího Vidžajana odhadla, že voda zničila úrodu na 40 tisících hektarech. Lidé bojují s nedostatkem potravin a pitné vody, nouzové zásoby v nejpostiženějších oblastech shazují vrtulníky. Do Kéraly putují ze sousedních států i speciální cisternové vlaky naplněné vodou.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované