Hlavní obsah

Záplavy, sesuvy půdy a laviny. Sníh a déšť dál sužují Rakousko

Bez komentáře: V rakouském městečku Matrei způsobilo sněžení chaos. (Video: Adam Ryšánek, AP)

 

Reklama

18. 11. 2019 12:02

S přívaly sněhu, nebezpečím lavin i lokálními záplavami se potýká jih a západ Rakouska. Pod náporem těžkého sněhu se lámaly větve stromů, které popadaly na vedení elektrické energie. Bez proudu se tak ocitly tisíce domácností, uzavřeno muselo být několik desítek škol, napsala agentura APA.

Článek

Několik výše položených obcí sníh odřízl od okolního světa, jednou z nich je i Heiligenblut pod horou Grossglockner, informovala agentura APA. V lyžařském středisku Bad Gastein utržený svah zavalil dva domy. Jejich obyvatelky se podařilo vyprostit živé. Masa zeminy nejdříve zcela zničila jednu budovu, která se následně sesunula na druhý, pod ní stojící dům.

Vydatné sněžení i déšť postihly především spolkové země Tyrolsko, Salcbursko a Korutany. Ve východotyrolském okrese Lienz zůstalo uzavřeno 17 škol kvůli nejvyšší úrovni lavinového nebezpečí. Úřady rovněž varovaly obyvatele, aby nechodili do lesů, neboť kvůli těžkému sněhu hrozí, že se pod náporem váhy zlomí větve.

V Korutanech se z břehů vylilo několik jezer. Například na jezeře Faaker See nedaleko Villachu naměřili stoletou vodu. Z břehů se vylila také řeka Dráva v obci Lavamünd na hranici se Slovinskem. Střed města úřady uzavřely. Rozvodněný je i přítok Drávy, řeka Gurk.

V noci na úterý by mohlo pršet a sněžit v oblastech Východního Tyrolska a Horního Korutanska. Srážek by však nemělo být tolik jako o víkendu.

Víkend bez elektřiny

Problémy spojené s počasím trápily Rakušany po celý víkend. Východní Tyrolsko v pátek ohlásilo 2500 domácností bez dodávek elektrické energie. V pondělí ráno jich bylo ještě 1900. V údolí je ale komplikovaná situace na silnicích, které jsou uzavřeny kvůli riziku pádu lavin. Na kritická místa proto technici vyráží v helikoptérách.

Vrtulníky chtějí energetici použít i k odstranění sněhu z větví nad některými částmi vedení, aby předešli jejich zlomení a pádu na dráty. Očištění stromů vírem z rotorů helikoptér je podle údržbářů nutné, neboť na pátek a sobotu předpovídají meteorologové další sněžení. Silný vítr navíc na mnoha místech zavál silnice, které tak museli policisté uzavřít.

Těžký a mokrý sníh, který lámal větve, přerušil elektrické vedení také ve Štýrsku, kde je rovněž bez proudu na 2500 domácností. Energetici se obávají, že další sněžení povede k větším výpadkům.

Lavina v Söldenu

Dva mrtvé si o víkendu vyžádala lavina v Söldenu v rakouské spolkové zemi Tyrolsko. Národnost mrtvých úřady zatím neoznámily, podle zdrojů listu Kronen Zeitung jde o Nizozemce. Agentura APA uvedla, že v Rakousku jde o první letošní lavinové neštěstí ještě před začátkem lyžařské sezony.

Policie sdělila, že se utrhl kus svahu, který zavalil dva lidi. Našla se už jenom jejich těla, oživit se je nepodařilo.

Z rozmarů počasí se vzpamatovávají také Korutany, kde v okrese Spittal nad Drávou zůstaly uzavřené tři školy. Ostatní vzdělávací ústavy, které ve středu musely vyhlásit kvůli sněhové kalamitě nucené prázdniny, výuku obnovily. Z vyučování jsou ale dál omluveny děti z regionů, pro které by cesta do školy byla nebezpečná.

Ze sněžení mají vedle školáků, kteří mají nucené volno, radost také provozovatelé lyžařských areálů, kteří již otevírají první sjezdovky a také běžkařské okruhy, mimo jiné v oblasti Turracherhöhe nebo okolí Schladmingu.

V Itálii jsou stále v platnosti výstrahy kvůli možným bouřkám. Situace byla obzvlášť napjatá v regionech Emilia-Romagna kolem Boloně a v Toskánsku. Místní úřady varují před dalším záplavami. V Benátkách je mezitím v dohledu určitý klid. V nadcházejících dnech se očekává pokles hladiny vody. Školy se v pondělí znovu otevřely.

I v italském jižním Tyrolsku nedělní silné sněžení způsobilo spoušť. V oblasti bylo za posledních 24 hodin zaregistrováno 50 až 70 litrů srážek na metr čtvereční. Později v pondělí by mělo opět pršet nebo sněžit.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované