Hlavní obsah

Zaútočí olympionici na nejúspěšnější hry tisíciletí? Nakročeno mají

Zatím poslední medaili získaly pro Českou republiku tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková.

Olympijské hry v Tokiu jsou ve své druhé polovině a Česká republika zatím obsadila osm medailových pozic. Seznam Zprávy zmapovaly, jak se v uplynulých 25 letech dařilo českým olympijským sportovcům medailová místa vyhrávat.

Článek

Česká výprava v Tokiu dosud od začátku her oslavila osm medailových míst, čtyři z nich jsou zlatá, tři stříbrná a jedno je bronzové. V počtu získaných medailí Česká republika momentálně figuruje na 13. místě.

Data z minulých olympijských her ukazují, že v současnosti má tým českých sportovců značnou šanci získat rekordní počet medailových úspěchů. V předchozích 25 letech nepřekročili olympionici hranici jedenácti vyhraných kovů.

Bookmakeři před začátkem her odhadovali, že si Česko odveze sedm až osm cenných kovů, agentura AP tipovala pouhé čtyři.

Úspěch v Londýně i Atlantě

Letošní první „bednu“ přinesl České republice čtvrtý den olympijského klání, a to hned dvakrát. Stříbrnou medaili vybojoval kanoista Lukáš Rohan, bronzovou příčku ve sportovním šermu obsadil Alexander Choupenitch.

První zlatý kov získal český tým o tři dny později, kdy Jiří Lipták spolu se stříbrným Davidem Kosteleckým ovládli závod ve sportovní střelbě a obsadili první dvě příčky vítězů. Osmý den her získalo Česko další dvě olympijská zlata, tentokrát ve vodním slalomu, v němž zajel nejrychlejší čas kajakář Jiří Prskavec, a v judistickém turnaji nad sto kilogramů, ve kterém uspěl Lukáš Krpálek.

Devátý den přišla další stříbrná medaile pro tenistku Markétu Vondroušovou. Jako zatím poslední získaly zlato tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, které společně dosáhly na první místo ve čtyřhře.

Během letních olympijských her v Riu, které se konaly v roce 2016, vybojovali čeští sportovci dohromady deset medailí, většina z nich však přišla až ve druhé polovině závodů. Zde je třeba připomenout, že program her se liší a čisté srovnání ve dnech by bylo zavádějící.

Desátý den her měl český tým na kontě šest medailí, pět bronzových a jednu zlatou, kterou v kategorii polotěžkých vah získal i letošní vítěz Lukáš Krpálek.

Podobná byla situace i v roce 2012 v Londýně. Po první polovině her měli čeští olympionici na svém kontě pět medailových pozic – jedno zlato, tři stříbra a jeden bronz. V průběhu druhého týdne her si Česká republika připsala ještě šest medailových úspěchů.

Méně úspěšná byla z hlediska medailových úspěchů výprava na letních olympijských hrách v Pekingu v roce 2008, kdy sportovci celkově dosáhli sedmi medailových pozic. V počáteční fázi her oslavila Česká republika dvě zlaté a tři stříbrné medaile, jedna bronzová byla zápasníkovi Marku Švecovi přiznána až v roce 2017 po zpětné dopingové kontrole jeho kazašského protivníka.

Zisku devíti medailí dosáhli sportovci na olympiádě v Aténách, jež se konala před sedmnácti lety. K desátému dni her obsadili čeští olympionici tři stříbrné a čtyři bronzové příčky. První zlatou medaili vyhrál desetibojař Roman Šebrle dvanáctý den olympijských her.

Z hlediska výše popsaných olympijských klání byla česká výprava nejméně úspěšná v roce 2000 na hrách v Sydney. 121 sportovců vybojovalo v sedmnácti dnech „pouze“ osm medailových pozic, desátého dne soutěžení jich bylo ještě o dvě méně. Tehdy české družstvo slavilo dvě zlaté, tři bronzové příčky a jednu stříbrnou, další dva stříbrné kovy přišly až s koncem olympijských her.

Stejný úspěch jako v Londýně slavili čeští olympionici i v Atlantě roku 1996, kdy pro Česko vydobyli dohromady 11 medailí. Čtyři z nich přišly ještě před jedenáctým dnem soutěží. Jedno z ocenění bylo zlaté, dvě stříbrná a jedno bronzové. Další tři umístění v nejlepší trojici přišla ve druhé půlce olympijského klání.

Podrobný přehled medailových olympioniků od her v Atlantě si můžete prohlédnout v tabulce níže. Mezi jednotlivými akcemi je možné překlikávat ve spodní části prvku.

Bylo by předčasné odhadovat s kolika cennými kovy se bude česká výprava vracet, stále však je v programu ještě několik sportů, kde bude mít Česká republika silné zastoupení. Jde například o lezce Adama Ondru, kterého mimochodem již zmíněná AP vidí na prvním místě. Ten má tak naději stát se vůbec prvním olympijským vítězem v historii svého sportu.