Hlavní obsah

Zdražení cigaret vyvážilo nižší prodej. Největší prodejce tabákových výrobků v Česku vydělává

Philip Morris ČR vzrostl v pololetí zisk o 15,8 procenta na 2 miliardy korun.Video: Jan Marek, Seznam Zprávy

 

Reklama

24. 9. 2019 9:47

Češi méně kouří a kupují i méně cigaret. Jednička na tuzemském trhu s tabákovými výrobky ale stále profituje. Odůvodňuje to vyššími cenami, které nejenže vyrovnaly nižší prodej, ale vedly i k více než o čtvrtinu vyšším tržbám a dvěma miliardám korun v zisku společnosti.

Článek

Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, vzrostl v letošním prvním pololetí meziročně čistý zisk o 15,8 procenta na 2,02 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH stouply o 27,5 procenta na 8,2 miliardy korun, uvedla dnes firma v tiskové zprávě.

Výkonnost v první polovině roku podle společnosti odráží lepší než očekávaný objem prodeje tabákových výrobků určených ke kouření, a to navzdory poklesu objemu prodeje, který byl více než vyvážen pozitivními dopady zvýšení cen ve druhé polovině loňského a první polovině letošního roku. Jinak řečeno, firma vydělala i přesto, že prodávala méně, ale zato dráž.

Ohřívaný tabák je ve stále větší oblibě

Pokračuje také silný růst prodeje tabákových náplní HEETS a zařízení iQOS, v nichž se na rozdíl od obvyklých cigaret tabák zahřívá. Úroveň škodlivých a potenciálně škodlivých látek je podle firmy v těchto produktech o 90 až 95 procent nižší. V první polovině roku 2019 firma zaregistrovala 104 000 nových dospělých uživatelů iQOS v České republice a 51 000 na Slovensku.

Tržby firmy v Česku bez spotřební daně a DPH se zvýšily o 35,1 procenta na 4,9 miliardy Kč. Objem domácího odbytu tabákových náplní HEETS se zvýšil o 0,4 miliardy kusů na 0,5 miliardy kusů, odbyt tabákových výrobků určených ke kouření se naopak snížil o 0,2 miliardy na 3,7 miliardy kusů.

Odhadovaný celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků v Česku vzrostl o 0,8 procenta na 10 miliard kusů. Odhadovaný celkový trh cigaret v ČR poklesl o 2,8 procenta na 9,5 miliardy kusů, a to zejména kvůli přechodu kuřáků na zahřívané tabákové výrobky.

Na Slovensku se odbyt tabákových náplní HEETS zvýšil o 0,1 miliardy na 0,2 miliardy kusů. Prodej tabákových výrobků určených ke kouření poklesl o 0,1 miliardy na 1,9 miliardy kusů.

Philip Morris ČR v Česku zaměstnává přes 1 000 lidí. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze.

Reklama

Doporučované