Hlavní obsah

Dlouhá noc i den. Jak americké volby prožívají novináři v Česku i v USA

Foto: Profimedia.cz

Velmi dlouhá volební noc ve Spojených státech amerických. A stále neznáme vítěze.

Reklama

5. 11. 2020 12:00
aktualizováno • 8. 11. 2020 11:47
Článek

Americké prezidentské volby byly v noci z úterý na středu nejsledovanější světovou událostí. A drama stále pokračuje. Jak samotnou noc prožívali čeští novináři z nejrůznějších médií?

„Zdravím vás do Česka, stojím tu před knihovnou ve čtvrti Miami, která se jmenuje Aventura, jdu zkusit najít nějaké Trumpovy voliče,“ vzkazuje Checkpointu Jana Ciglerová, zahraniční reportérka Deníku N. „Přijde mi fascinující, že země, která ještě nedávno chtěla být vzorem pro Západ a celý svět, volí prezidenta způsobem, který vyvolává takové nejasnosti, jestli výsledek budou provázet soudní bitvy, nebo dokonce pouliční násilí,“ dodává ještě v úterý večer Kirill Ščeblykin ze stejné redakce, který americké volby sleduje z Prahy.

Americké volby sledujeme online:

„Pozorovat to přímo z terénu, jak jsou lidé nervózní a nemohli dospat, nebo naopak usnout, někteří říkali, že se opravdu klepou strachy, do jaké Ameriky se probudí,“ posílá do Checkpointu své poznatky z Washingtonu Jan Kaliba, zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech.

Novinářka Julie Urbišová žije v New Orleans v Louisianě. „Projíždím předměstím New Orleansu v blízkosti mého domova, které tvoří většinou bělošští obyvatelé ze střední třídy a také hispánská komunita. Jasně z toho vychází, že je více republikánská a protrumpovská – před domy nejsou jen nápisy ‚Trump 2020‘, ale také ty nabádající lidi, aby volili proti potratům,“ popisuje situaci na jihu Spojených států Urbišová.

Šéf zahraniční rubriky Aktuálně.cz Jan Hejl v podcastu přibližuje zákulisní přípravy na volební noc. „Zorganizovali jsme to tak, že jsme se rozdělili na dvě směny, ta první nastoupila v noci a měla na starosti hlavně online přenos. Pracovala do šesti do rána, kdy si tu práci kolem amerických voleb převzala směna druhá,“ vysvětluje Hejl. Nejvíc ho prý na amerických volbách překvapilo, do jaké míry se – znovu – mýlily předvolební průzkumy.

+8

Redaktorka Respektu Barbora Chaloupková se v Checkpointu hlásí po prakticky celonočním a celodenním sledování povolební situace: „Dodělala jsem zrovna jeden rozhovor a znovu si zapnula vysílání televize ABC, kterou mám v pozadí puštěnou celý den. Přes den se narativ voleb proměnil – ráno jsem měla Twitter plný výkřiků o tom, jak to Trump zase vyhrál. Během dne se to pak měnilo, jak Bidenovi začaly naskakovat korespondenční hlasy.“

Proč vám vlastně Checkpoint nabízí pohled do českých redakcí? Aby ilustroval, jak obrovskému zájmu zahraničních médií se volby v USA těší. Spojené státy a jejich směřování mají masivní vliv i na Evropu.

S prezidentem Trumpem v Bílém domě se například zkomplikovaly vztahy Evropy a USA v rámci Severoatlantické aliance. Trump dlouhodobě NATO kritizuje a dostal se kvůli tomu i do sporu s Německem. Specifický vztah s úřadujícím americkým prezidentem mají například lídři Polska a Maďarska, pro které by volební úspěch Joea Bidena byl spíš komplikací, a to zejména kvůli jeho pohledu na otázku klimatu.

Jak se na americkou volební noc připravovaly zahraniční redakce českých médií? Komu zakručelo v břiše, když uviděl výsledky ze státu Wisconsin? A co takový zpravodajský zápřah znamená třeba pro tým grafiků? Poslechněte si speciální zákulisní epizodu podcastu Checkpoint v přehrávači nad textem.

Checkpoint

Čtvrthodinka o aktuálním světovém dění s Jolanou Humpálovou (@Jolana_H) a Evou Soukeníkovou (@eva_souk). Každý čtvrtek na Seznam Zprávách, ve Spotify, v Apple Podcasts a dalších aplikacích.

Archiv všech dílů Checkpointu najdete tady, ostatní podcasty Seznam Zpráv zde. Svoje tipy, postřehy, nápady i připomínky nám pište na audio@firma.seznam.cz.

O Checkpointu na sociálních sítích pište s hashtagem #Checkpoint_JolEva.

Reklama

Doporučované