Hlavní obsah

Zeman napsal Babišovi, ať s odvoláním Staňka počká. Premiér však slíbil, že vyhoví ČSSD

Foto: ČTK

Zeman Staňkovi na schůzce na Pražském hradě oznámil, že jeho demisi nepřijme.

Reklama

29. 5. 2019 13:49
aktualizováno • 29. 5. 2019 16:47

Prezident Miloš Zeman demisi ministra kultury Antonína Staňka nepřijal. Pokud ale návrh podá premiér, prezident podle ústavy musí ministra odvolat. Babiš navíc sdělil, že ČSSD vyhoví.

Článek

Prezident Miloš Zeman v dopise navrhl premiéru Andreji Babišovi, aby počkal s odvoláním ministra kultury Antonína Staňka až po výsledcích trestního oznámení, které Staněk podal.

Zeman v úterý po setkání se Staňkem odmítl přijmout jeho demisi. Zdůvodnil to tím, že Staněk odhalil na ministerstvu kultury „závažná ekonomická pochybení“ a neměl by být za tato odhalení trestán. „Pro další postup doporučuji vyčkat výsledků trestního oznámení, které docent Staněk podal ve věci rozkrádání ve svém resortu,“ napsal prezident Babišovi.

Co říká koaliční smlouva ANO – ČSSD:

Smluvní strany respektují ústavní právo předsedy vlády navrhovat prezidentu republiky jmenování a odvolání členů vlády. Pro každý takový krok musí předseda vlády hledat podporu příslušné koaliční strany. Předseda příslušné koaliční strany může předsedovi vlády podat návrh na odvolání a jmenování člena vlády nominovaného za tuto stranu. Další postup o takovém návrhu podléhá dohodě předsedy vlády s předsedou příslušné koaliční strany s tím, že předseda vlády by měl návrh předsedy příslušné koaliční strany respektovat.

Šéf sociálních demokratů Jan Hamáček Seznamu řekl, že „ČSSD nehodlá ustoupit ani o krok a na výměně ministra kultury trvá standardní ústavní cestou“. S premiérem chce situaci řešit.

Nástupcem Staňka má být místopředseda ČSSD Michal Šmarda. Babiš ale nominaci Šmardy označil za zvláštní.

Že prezident odmítl přijmout Staňkovu demisi, nepovažuje Babiš za nic neobvyklého. „Stalo se to i za jiných prezidentů,“ uvedl. Hamáčkově žádosti, aby navrhl odvolání Staňka, ale vyhoví. „Budu samozřejmě postupovat podle koaliční smlouvy. Požádám o odvolání pana ministra kultury,“ oznámil.

Toto stanovisko zopakoval premiér i ve středu odpoledne. „Na rozdíl od pana Sobotky a sociálních demokratů, kteří dehonestovali paní Schillerovou, když jsem ji chtěl navrhnout na ministryni financí, tak z toho dělali skandál. Já se potkám s panem Šmardou i panem Hamáčkem a budu postupovat podle koaliční smlouvy,“ řekl Babiš pro Novinky.cz s tím, že prezidentovi předloží návrh na Staňkovo odvolání.

Premiér chce však s předsedou koaliční ČSSD ještě mluvit o nominaci Šmardy jako Staňkova nástupce. „Dozvěděl jsem se o té nominaci, kterou tedy považuji za zvláštní. Musím si přečíst koaliční smlouvu, co tam máme k nominaci ministrů z hlediska jejich odbornosti,“ řekl Babiš. „V této chvíli ani neznám životopis (Šmardy), jaké má předpoklady, aby vykonával tuto funkci. Ministerstvo kultury je specifický resort. Jde o to, aby ten kandidát funkci zvládl,“ doplnil. Kdy bude s Hamáčkem jednat, Babiš zatím neuvedl. Nominaci Šmardy dnes kritizovali i někteří zástupci opozičních stran.

Koaliční smlouva mezi hnutím ANO a ČSSD žádné podmínky pro odbornost ministrů nestanovuje. Podle smlouvy další postup po návrhu kandidáta na ministra podléhá dohodě předsedy vlády s předsedou příslušné koaliční strany. Premiér by měl návrh předsedy dané koaliční strany respektovat, píše se ve smlouvě.

Staněk v polovině měsíce oznámil, že rezignuje ke konci května poté, co čelil kritice za odvolání ředitelů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Zeman ale Staňkovi na schůzce na Pražském hradě oznámil, že jeho demisi nepřijme, sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zdůvodnil to tím, že Staněk odhalil na ministerstvu kultury „závažná ekonomická pochybení“ a neměl by být za tato odhalení trestán.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované