Hlavní obsah

Senátoři: Zeman o Novičoku nemluvil pravdu a navíc zveřejnil utajované informace

Novičok se řešil v Senátu. (Video: Petr Švihel, Seznam.cz)

Senátoři, tak jako před týdnem poslanci, probírali výroky prezidenta Miloše Zemana o Novičoku. Podle senátorů ohrozil bezpečnostní zájmy Česka.

Článek

Prezident Miloš Zeman nemluvil pravdu o jedu Novičok, který v Británii otrávil agenta Sergeje Skripala.

Senátoři výboru pro obranu a bezpečnost se ve středu shodli, že jed se v Česku nevyráběl ani neskladoval. A navíc, že prezident při prohlášeních o této kauze zveřejnil utajované informace tajných služeb. Zeman tím podle senátorů ohrozil bezpečnostní zájmy Česka.

„Pan prezident to vyložil nepravdivě, protože ty informace vypovídaly trošku jinak,“ řekl předseda výboru František Bublan (ČSSD) po jednání, na které novináři neměli přístup.

Zeman začátkem května prohlásil, že se v Česku Novičok vyráběl - potvrdilo to prý Vojenské zpravodajství, naopak další zpravodajská jednotka, Bezpečnostní informační služba, to popřela. Prezidentovo prohlášení vyvolalo okamžitě velký ohlas v Rusku, které se snaží přesvědčovat, že nestojí za Skripalovou vraždou, jak tvrdí Británie.

(Video: Petr Švihel, Seznam.cz)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tento týden odvolala Bohuslava Šafáře, ředitele Vojenského výzkumného ústavu. Šafář už v březnu v médiích řekl, že ústav Novičok sice měl, ale jen v malém množství. Pro laboratorní účely.

A právě tímhle Šafářovým výrokem pak prezident argumentoval, když tajná služba i dohledový úřad popřely jinou než jen testovací výrobu jedu.

Šlechtová neuvedla, proč Šafáře odvolala, a dnes odmítla odpovídat i na otázky, jestli to mělo souvislost s kritikou z Hradu. Uvedla jen, že Ministerstvo obrany je zřizovatelem ústavu, a tudíž má na odvolání ředitele právo. Dodala také, že Šafář bude v ústavu dál pracovat.

Šéf senátního klubu Bublan ale novinářům řekl, že s tím kauza Novičok nesouvisela. Důvody ale sdělit nemůže, protože jsou také v režimu utajení.

349x
Saša
16. 5. 2018

Další zprávy

 • Opilý šofér autobusu, který v Brně zranil matku a dítě, dostal dva a půl roku

  S nepodmíněným trestem na dva a půl roku odešel od Městského soudu v Brně šofér autobusu, který v prosinci roku 2016 v opilosti narazil do osobního auta. Těžce přitom zranil řidičku vozidla a jejího čtyřletého syna. Nehoda se stala v Brně nedaleko autobusového nádraží Zvonařka. Řidič pil vodku i těsně před jízdou, v dechové zkoušce mu policie naměřila 2,4 promile alkoholu. „Chci se omluvit především celé rodině. Za nehodu budu platit do konce života,” sdělil odsouzený.

 • Nejbohatší Čech Petr Kellner se stal společníkem Českých drah v jejich firmě

  Investiční skupina PPF koupila podíl 29,4 procenta v telekomunikační firmě ČD - Telematika od skupiny Unicapital. Cenu ani podmínky smlouvy firmy zveřejňovat nebudou. Společnosti to uvedly v tiskové zprávě.

  ČD - Telematika, kterou majoritně vlastní České dráhy, je významným tuzemským poskytovatelem velkoobchodních internetových, datových a hlasových služeb a dodavatelem služeb v oblasti správy, údržby a výstavby optických infrastruktur. Vlastní telekomunikační síť podél tuzemských železničních tratí.

 • Palestinské vedení stahuje velvyslance z ČR, kvůli Jeruzalému

  Palestinská samospráva sídlící na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes oznámila, že stahuje své velvyslance z Česka a dalších tří zemí, jejichž zástupci se zúčastnili nedělní recepce u příležitosti pondělního slavnostního otevření americké ambasády v Jeruzalémě. Opatření se kromě České republiky týká Rakouska, Rumunska a Maďarska. Informovala o tom agentura AFP. Český velvyslanec v Izraeli se zúčastnil recepce, na otevření ambasády ale nebyl.

Reklama