Hlavní obsah

Zeman se zastal Feriho

Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman.

Reklama

1. 7. 2021 8:27

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MF Dnes) zastal bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen v médiích obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí.

Článek

Zeman uvedl, že má na kauzu podobný názor jako jeho někdejší prezidentský protikandidát Karel Schwarzenberg. Čestný předseda TOP 09 řekl, že je normální, když chce kluk dostat holku do postele. Feriho případ prověřuje policie.

„Říkám, že hloupostmi se nezabývám. Možná že vás překvapím, ale i toto považuji za hloupost. I když jsem se s Karlem Schwarzenbergem mnohokrát lišil v názorech, tak musím připustit, že můj postoj k tomuto údajnému sexuálnímu skandálu se velmi blíží názoru Karla Schwarzenberga,“ řekl deníku Zeman.

Schwarzenberg již dříve v rozhovoru pro server iDnes.cz uvedl, že o Feriho údajně nevhodném chování nikdy nic neslyšel. „A co je sexuální obtěžování? Že se pětadvacetiletý kluk snaží holku dostat do postele a opačně, bylo vždy považováno za normální. Tak, prosím, nebuďme pokrytci,“ dodal.

Deník N a server A2larm na konci května zveřejnily svědectví několika žen, které tvrdí, že s nimi měl Feri sex i přes jejich nesouhlas, že se z nich snažil vylákat nahé fotografie nebo je veřejně dehonestoval. Politik odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za „nevhodné“ či „nepatřičné“ chování v některých situacích.

Následně Feri oznámil rezignaci na poslanecký mandát a neúčast ve sněmovních volbách. Vystoupil rovněž z TOP 09. Feri uvedl, že se místa poslance vzdal proto, že nechce, aby podle něj lživé a manipulativní články v médiích poškozovaly jeho nejbližší okolí a kolegy. Bránit se proti nim bude soudně.

Feriho ve Sněmovně nahradila filmová dokumentaristka Olga Sommerová. Na Feriho místo na kandidátce TOP 09 pro nadcházející parlamentní volby se dostal starosta z Prahy 6 Ondřej Kolář, známý ze sporu o sochu maršála Koněva v Dejvicích. Celkově bude na čtvrtém místě koaliční kandidátky Spolu.

„Kriminalisté začali případ prověřovat a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání některého z trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti. V případu teď budou probíhat standardní úkony trestního řízení, které jsou ze zákona neveřejné, proto nelze poskytovat bližší informace,“ uvedl na začátku června mluvčí pražských policistů Jan Daněk. V případu nebyl dosud nikdo obviněn. Policisté zároveň vyzvali případné poškozené, aby je kontaktovali.

Reklama

Související témata:

Doporučované