Hlavní obsah

„Země na obzoru! New York před námi!“ Greta má po dvou týdnech Manhattan na dohled

Takhle Greta zahájila před dvěma týdny plavbu přes Atlantik. (Video: Reuters)

 

Reklama

28. 8. 2019 12:56

Jachta Malizia 2 s šestnáctiletou švédskou aktivistkou za ochranu klimatu Gretou Thunbergovou na palubě je dnes po dvoutýdenní plavbě přes Atlantik očekávána v New Yorku.

Článek

Podle agentury DPA byla dnes dopoledne SELČ aktivistka se svým týmem necelých 100 kilometrů od přístavu na Manhattanu, kam by měla dorazit odpoledne místního času (mezi 19:00 a 23:00 SELČ). Thunbergová už na twitteru ohlásila, že vidí Manhattan.

Ve Spojených státech školačka pronese 23. září projev na klimatickém summitu, který v sídle OSN v New Yorku na okraj výročního Valného shromáždění pořádá generální tajemník OSN António Guterres.

Organizace spojených národů vyšle aktivistce na uvítanou 17 plachetnic, které reprezentují 17 cílů udržitelného rozvoje. Symboly těchto cílů jsou zobrazeny na plachtě každé z lodí, které budou na Thunbergovou čekat u břehů Manhattanu. Kromě klimatických opatření patří mezi cíle udržitelného rozvoje také například konec chudoby a rovnoprávnost žen, připomíná agentura DPA.

Thunbergová dlouhodobě odmítá cestování letadlem kvůli vysokým emisím skleníkových plynů, jež letadla produkují. Vzhledem k tomu, že i zaoceánské lodě jsou velkými znečišťovateli životního prostředí, rozhodla se aktivistka nakonec pro plavbu na závodní jachtě Malizia 2. Tu pohání energie z obnovitelných zdrojů a podle Thunbergové za sebou loď nezanechává žádnou uhlíkovou stopu.

Kromě německého kapitána Borise Herrmanna Thunbergovou na dvoutýdenní plavbě doprovázel její otec Svante, dokumentarista Nathan Grossman a Pierre Casiraghi, vnuk zesnulého monackého knížete Rainiera III. a někdejší hollywoodské herečky a pozdější monacké kněžny Grace Kellyové. Posádka se vydala na cestu z jižní Anglie 14. srpna.

Kapitán Herrmann už dříve upozornil, že předností plavidla je rychlost, nikoli komfort, a že prostory lodi jsou velmi stísněné, což potvrzuje i jedna z fotografií na twitterovém účtu Thunbergové. Cestovatelé se navíc museli vypořádat s těžkými podmínkami, když projížděli Golfským proudem. Moře bylo neklidné a setkali se i s bouří.

Podle čtvrtečního twitterového příspěvku se školačka na příjezd už velmi těší. „Všude dobře, doma nejlépe… Brzy nastane poslední večer na Malizii 2. Zítra doplujeme do New Yorku,“ napsala.

Dnes dopoledne SELČ pak na twitteru radostně ohlásila: „Země! Světla Long Islandu a New Yorku před námi!“

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované