Hlavní obsah

Zemřel herec a producent Jiří Pomeje, bylo mu 54 let

Zemřel herec Jiří Pomeje. (Video: Šimon Trantina, Profimedia.cz)

Ve věku 54 let v pondělí zemřel herec a filmový producent Jiří Pomeje, Seznamu to potvrdil jeho přítel.

Článek

Jiří Pomeje bojoval poslední dva roky s rakovinou hrtanu. Kvůli nutné chemoterapii a především operaci přišel o hlas. Chvíli to vypadalo, že boj s nemocí vyhrál, jenže se zanedlouho vrátila a rozšířila. Poslední měsíce pobýval herec a producent v Nemocnici Na Pleši, která je specializovaná na léčbu onkologických onemocnění.

Pomeje se jako producent podílel na filmech Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí nebo Andělská tvář. Bulvární tisk mu věnoval velkou pozornost, ať už kvůli manželství s herečkou Michaelou Kuklovou, zpěvačkou Ivetou Bartošovou nebo v poslední době kvůli jeho nemoci. Poslední Pomejeho ženou byla Andrea Pomeje, která se živí jako DJ. S ní měl dceru. Manželé se chystali k rozvodu, kvůli nemoci jej ale odložili.

Film Andělská tvář u diváků propadl. Kvůli jeho financování se Pomeje ocitl u soudu, který mu vyměřil podmíněný trest. Na natáčení mu Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie v roce 2001 poskytl bezúročnou půjčku, herec ale nesplnil její podmínky. Nakonec mu soud podmíněný trest prominul kvůli prezidentské amnestii. Ta se ale na část kauzy nevztahovala a Pomeje stanul před soudem znovu kvůli pokusu o poškození věřitele. Dostal dvouletý podmíněný trest.

Pomeje se v mládí věnoval tanci, účinkoval například v baletu českobudějovického divadla. Poté začal studovat herectví, ztvárnil postavy třeba ve filmu Kameňák 2, Playgirls či Hanele. V roce 1992 založil producentskou společnost Fronda film.

„Myslím na něj, na jeho dceru a maminku. Je mi to moc líto. A mému manželovi též. Veškerá slova jsou zbytečná. Jirko, odpočívej v pokoji,“ řekla pro Seznam Zprávy herečka Dana Morávková.

„Jirka byl snílek a hodný člověk, který neměl v životě moc štěstí, a bohužel ani už čas začít znovu,“ uvedla fotografka Lenka Hatašová, hercova dvorní fotografka.

Doporučujeme