Hlavní obsah

Zemřel legendární hudebník Miro Žbirka

Foto: ČTK

Slovenský umělec Miro Žbirka.

Reklama

10. 11. 18:23
aktualizováno • 10. 11. 19:09

Zemřel legendární slovenský zpěvák, kytarista a skladatel Miro Žbirka.

Článek

V 69 letech dnes zemřel známý slovenský zpěvák a muzikant Miro Žbirka. Pro slovenský deník SME to potvrdil Žbirkův PR manažer Rado Messa, kterého informovala jeho manželka Kateřina Žbirková.

„Správy o mojej smrti sú PRAVDIVÉ, to by řekl Meky, kdyby žil…“ objevilo se mezitím na oficiálním facebookovém a instagramovém profilu legendy.

Slovenská legenda populární hudby skončila před měsícem v nemocnici na infuzích. „Přátelé, dostihl mě nějaký bacil,“ zveřejnil na svém Facebooku. „Posílejte energii, budu ji potřebovat,“ dodal.

Jak napsal slovenský deník SME, „Žbirka byl očkovaný a navzdory informacím o hospitalizaci neměl nemoc covid-19.“

Miro Žbirka před čtyřmi lety poskytl Seznam Zprávám otevřený rozhovor, kde mluvil i o svých vážných zdravotních problémech. (Video: Jiří Kubík)

Autor písní jako Biely kvet, Atlantida, Čo bolí to prebolí, Balada o poľných vtákoch nebo Leň s ňou byl jedním z nejvýraznějších představitelů československé populární hudby. V roce 1982 stal prvním slovenským Zlatým slavíkem a po Waldemaru Matuškovi byl druhým, kdo dokázal porazit Karla Gotta.

Miroslav Žbirka přezdívaný Meky se narodil 21. října 1952 v Bratislavě, byl synem Slováka a Angličanky. Začínal ve skupině Modus, v níž se sešel s Jankem Lehotským a Marikou Gombitovou. V roce 1977 získali společně zlatou Bratislavskou lyru za písničku Úsměv. O čtyři roky později založil s Lacem Lučeničem skupinu Limit a vydal se na sólovou dráhu. Za dobu působení na hudební scéně mu vyšly desítky desek v Česku, na Slovensku a v Německu. Koncertoval téměř po celém světě a s Gombitovou si zahrál také v muzikálu Neberte nám princeznu. Na počátku devadesátých let moderoval pořad Rhytmick, kde mnozí diváci poprvé v životě zhlédli zahraniční videoklipy.

Kdybych jako chlapec neslyšel jejich písničky, tak bych asi v populární hudbě nepůsobil. Byl bych možná fotbalistou nebo něčím podobným.
Miro Žbirka o Beatles

V roce 2012, když mu bylo 60, natočil novou píseň Love Shines ve slavném londýnském studiu Abbey Road, kde vznikly i největší hity jeho oblíbenců Beatles. Bez vlivu této slavné britské skupiny by se možná zpívání a hraní na kytaru nikdy nevěnoval. „Kdybych jako chlapec neslyšel jejich písničky, tak bych asi v populární hudbě nepůsobil. Byl bych možná fotbalistou nebo něčím podobným,“ říkal zpěvák, který již v raném mládí přišel ke své přezdívce Meky. „Dal mi ji v dětství kamarád z ulice. Když přijeli hostovat kanadští hokejisté na Slovensko, hodně se jich jmenovalo Mac. Já uměl taky anglicky, a tak jsem byl Meky.“

Své poslední album vydal před třemi lety pod názvem Double Album. Nahrávka vznikla znovu v Abbey Road, ve Studiu 3, ve spolupráci s producentem Robem Cassem a hvězdnými britskými muzikanty.

Loni na jaře Žbirka zahrál jako poděkování sestrám, lékařům a zdravotnickému personálu v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Letos v době koronavirových uzávěr uspořádal v pražském klubu Lucerna Music Bar on-line koncert s názvem Miro Žbirka pro Londýn. Spolu s britskými fanoušky jej mohli zdarma sledovat i ti domácí prostřednictvím sociálních sítí.

Zpráva o úmrtí vyvolala vlnu reakcí na rodném Slovensku i v České republice. „Jeho písničky jsou moje mládí. A nejsem rozhodně sám. Žili jsme jím všichni. Atlantida je nej,“ napsal na twitteru třeba český premiér Andrej Babiš, který se stejně jako Žbirka narodil v Bratislavě.

Smutek nad úmrtím legendy československé pop-music vyjadřují i další hudebníci, kteří měli možnost se Žbirkou v průběhu života spolupracovat.

„Můj drahý Meky budeš mi moc chybět. Jsi navždy v mém srdci. S láskou, tvá princezna,“ napsala na Facebook slovenská zpěvačka Marika Gombitová.

Zpráva o úmrtí Žbirky zastihla také členy skupiny Olympic před vystoupením v Litovli. „Sedíme v šatně úplně zmrzlí. Máme půl hodiny před koncertem a teď jsme se to dozvěděli. Určitě něco vymyslíme, asi mu věnujeme nějakou písničku. Kamarádili jsme spolu, on byl strašně milý společník, vždycky byl dobře naložený, skvělý zpěvák, kterému nikdy neujela intonace. Prostě super chlap,“ sdělil zpěvák a kytarista Petr Janda.

„Tohle strašně bolí…,“ napsal na své sítě český zpěvák Adam Mišík, který měl příležitost se se Žbirkou několikrát potkat osobně.

„Je to překvapivá zpráva i když jsem tušil, že není v pohodě, protože jsme za něho měli nedávno zaskočit na koncertu, který nemohl absolvovat,“ uvedl zpěvák skupiny No Name Igor Timko. „Ještě nedávno jsme spolu hráli a on byl plný života. Měl skvělý humor. Vzpomínám, že v den mé svatby měl po koncertě a ve starém hotelu Slovan v Košicích, kde jsem se za ním stavil, mi řekl: Oceňuji mladej, že se ženíš i přesto, v jaké žiješ branži,“ vzpomínal.

Soustrast vyjadřují i hudební tělesa, která měla příležitost si se Žbirkou zahrát.

Podobně i hudební publicisté.

Je to moc smutné. Já jsme na něm vyrůstal, když na začátku 90. let moderoval televizní pořad Rhytmick, a vždycky mě strašně bavil i jeho suchý britský humor.
Honza Dědek

„Přestože často působil nenápadně, Meky Žbirka patřil mezi nejdůležitější muzikanty československé hudební scény. A to nejen díky řadě svých hitů, ale i svým ohromujícím přehledem a přístupem, se kterým sledoval hudební vývoj. Měl v muzice neuvěřitelný rozhled, který dokázal přenést jak na své posluchače, tak na celou hudební branži. Je to ohromná ztráta, odešel významný autor, interpret a člověk,“ řekl ČTK hudební publicista Jan Vedral, autor knihy Zblízka, která popisuje osud slovenského muzikanta.

Miro Žbirka

Miroslav „Meky“ Žbirka (21. října 1952 Bratislava – 10. listopadu 2021) byl slovensko-český zpěvák a skladatel. Pocházel ze smíšeného manželství, jeho matka je Angličanka, otec Slovák, své písně také velmi často zpívá v obou jazycích svých rodičů.

Spoluzakladatel skupiny Modus, s níž v roce 1977 získal spolu s Jánem Lehotským a Marikou Gombitovou Zlatou bratislavskou lyru za píseň Úsmev. V roce 1981 spolu s Lacem Lučeničem opustili skupinu Modus a založili skupinu Limit, se kterou se vydal na sólovou dráhu. V roce 1982 se stal prvním slovenským Zlatým slavíkem; po Waldemaru Matuškovi byl druhý, kdo dokázal porazit Karla Gotta.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované