Hlavní obsah

Změna a Zelení vypověděli v Hradci Králové koalici s ANO a ODS

Foto: wikimedia

Letecký pohled na Hradec Králové.

Reklama

26. 11. 2020 13:53

Uskupení Změna pro Hradec a Zelení dnes vypovědělo koaliční smlouvu o vládě v Hradci Králové s hnutím ANO a ODS.

Článek

Koalice ANO, ODS a Změny pro Hradec a Zelených měla dosud v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 19 hlasů. Změna a Zelení mají tři zastupitele.

Hradecká organizace Zelených se pro odchod z koalice vyslovila před více než týdnem. Čekalo se na výsledek vnitrostranického referenda u partnerské Změny pro Hradec. I její členové se vyslovili pro odchod z koalice.

Předseda zastupitelského klubu hnutí ANO a radní města Pavel Marek řekl, že o novém uspořádání vedení města chce ANO jednat s ODS. „Situace je otevřená. Variant je hodně od hledání dalšího koaličního partnera po dovládnutí dvou let v menšinové koalici,“ řekl Marek. ANO a ODS se již v neděli vyjádřili pro pokračování spolupráce v případě odchodu třetího koaličního partnera. „Pan Hanousek (lídr hradeckých Zelených - pozn. red.) možná už týdny připravuje jinou koalici, ale my jsme korektní partneři a budeme jednat s ODS,“ řekl Marek.

S vypovězením koaliční smlouvy by podle něj měli představitelé Změny a Zelených ihned opustit místa ve vedení města. „Uvidíme, jak se k tomu postaví. Jestli pro ně budou důležitější posty než práce pro Hradec Králové. Není standardní, aby člověk, který není součástí koalice, vedl město a rozhodoval na radě města,“ řekl Marek. Změna a Zelení podle něj byli po celou dobu opozicí v koalici. „Vyjednávání o spoustě bodů nebylo koaliční, ale jako když se bavíte s opozicí,“ řekl.

Kromě lídra hradeckých Zelených a náměstka hradeckého primátora Martina Hanouska ve vedení města jako radní působí také šéf Změny pro Hradec Adam Záruba. Hanousek ani Záruba s dnešním vypovězením koaliční smlouvy své funkce ve vedení města nesložili. „Měly by velmi brzy následovat personální kroky. Konkrétnější nebudu,“ řekl Hanousek k setrvání ve vedení města.

V Hradci Králové by podle něj měla vzniknout široká koalice bez ANO a KSČM. „Vyzýváme ODS a další strany k jednání o širší koalici složené z demokratických stran - tedy Změny pro Hradec a Zelených, ODS, HDK, Pirátů a Koalice pro Hradec,“ uvedl Hanousek.

Uskupení Změny a Zelených uvádělo, že v koalici je dlouhodobě špatná spolupráce. Jejich kritika směřovala hlavně proti náměstkyni primátora pro správu majetku Věře Pourové (ANO) a náměstku primátora pro investice Jiřímu Bláhovi (ODS).

„V posledních měsících došlo k výraznému zhoršení vzájemných vztahů především s představiteli hnutí ANO, u nichž jsme cítili destruktivní přístup zejména k mnoha našim návrhům,“ uvedl Hanousek.

Připomněl, že při vstupu do koalice s ANO po volbách v roce 2018 dávalo mnoho voličů Změny a Zelených s takovým krokem najevo značnou nevoli. „Tehdy jsme předpokládali, že tento poněkud kontroverzní krok bude vyvážen pozitivní spoluprací a nápravou chyb bývalého vedení města. V okamžiku, kdy se ukazuje, že tento náš předpoklad byl lichý, nevidíme důvod, proč v takové spolupráci pokračovat,“ uvedl Hanousek.

Hnutí ANO, které komunální volby v Hradci Králové vyhrálo, má v zastupitelstvu 11 mandátů, ODS pět mandátů a Změna pro Hradec a Zelení tři mandáty. V opozici jsou Hradecký demokratický klub (HDK) se sedmi mandáty, Piráti s pěti mandáty, lidovecká Koalice pro Hradec se třemi mandáty a KSČM také se třemi křesly.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované