Hlavní obsah

Bouřky budou silnější, než se čekalo. V Německu, odkud přijdou, už mají první oběti

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

5. 6. 13:06
aktualizováno • 5. 6. 14:52

AKTUALIZOVÁNO. Meteorologové varují, že přívalové deště mohou zatopit níže položená místa. Bouřky mohou působit škody na domech a problémy v dopravě.

Článek

Bouřky v jihozápadní polovině Česka dnes budou silnější, než meteorologové čekali. Spadne až 50 milimetrů srážek, tedy 50 litrů na metr čtvereční, vyplývá z dnešní výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Původně pracovníci ústavu v pátek předpovídali úhrny srážek 30 milimetrů. Dnes také rozšířili výstrahu před silnými bouřkami na neděli.

V Německu, odkud bouře přicházejí, už počasí ukázalo, co umí. Jeden muž zemřel a tři další byli převezeni do nemocnice poté, co přívaly deště zaplavily tunel v jihoněmeckém Stuttgartu a voda podemlela lešení s několika stavebními dělníky.

Blesk zase udeřil poblíž skupiny cyklistů. Jedna dívka v důsledku toho ztratila kontrolu nad řízením a srazilo ji auto. Hasiči v západním Německu byli voláni k tisícům událostí včetně zatopených sklepů a garáží či sesuvů půdy.

Německá meteorologická služba DWD uvedla, že bouřky s přívalovými dešti a krupobitím se během dneška budou přesouvat směrem na východ.

Výstraha pro západ Čech, ale i Moravu

Výstraha před bouřkami platí dnes i v neděli pro Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský a Jihomoravský kraj, Vysočinu a také většinu Ústeckého a Středočeského kraje. Velmi silné bouře s přívalovým deštěm a bouřkami hrozí hlavně dnes a v noci na neděli asi do 2:00 v Čechách. Na Moravě budou bouře slabší. „V jihozápadní polovině Čech mohou být bouřky i velmi silné s úhrny kolem 50 milimetrů,“ sdělili pracovníci ČHMÚ.

Bouřky, při nichž naprší až 30 milimetrů srážek a mohou padat kroupy, pak budou v Čechách i na Moravě přetrvávat až do nedělních 5:00. „Ve druhé polovině noci bude bouřková činnost částečně slábnout, avšak i v ranních a dopoledních hodinách očekáváme nadále místy déšť nebo přeháňky a ojediněle i bouřky. Během neděle v jihozápadní polovině Čech bouřková činnost opět zesílí s předpokládanými úhrny srážek kolem 30 milimetrů a ojedinělými kroupami. Večer bude bouřková činnost ustávat,“ uvedli meteorologové. V Karlovarském, Plzeňském a Jihočeském kraji a jihozápadních částech Ústeckého a Středočeského kraje se mohou bouřky objevovat až do 20:00.

Meteorologové varují, že přívalové deště mohou zatopit níže položená místa. Bouřky mohou působit škody na domech a problémy v dopravě. Hrozí také zásahy bleskem.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované