Hlavní obsah

148 útoků na novináře za tři dny. Někteří přišli o zrak, jiní byli zatčeni

Foto: Profimedia.cz

Protesty v Los Angeles.

Reklama

7. 6. 2020 12:32

Od počátku protestů v USA se mluví o násilných útocích na novináře. Dopouštěli se jich demonstranti i policisté. Podle nové analýzy došlo za tři dny k necelým 150 zatčením nebo útokům na zástupce médií. Jen ze strany policie.

Článek

Se zjištěním přišel britský list The Guardian ve spolupráci s investigativní skupinou Bellingcat. Média poznamenala, že v zónách ozbrojených konfliktů či na autoritářských územích jsou novináři v nebezpečí soustavně. A že jim viditelné označení „press“ (tedy média) nebo vybavení třeba v podobě kamery na bitevním poli v Sýrii nebo třeba v ulicích Hongkongu poskytují jen malou ochranu.

Tento trend se teď ale dostal i do Spojených států, v nichž se rozhořely protesty proti rasismu a policejnímu násilí vyvolané smrtí Afroameričana George Floyda v Minneapolisu. Demonstrace sice nemají v řadách novinářů oběti na životech, ani nečelí soudnímu řízení, za svou přítomnost ale 148 z nich zaplatilo – někteří zrakem, jiní byli zbiti, odvlečeni nebo zatčeni. Případů je ale ve skutečnosti mnohem více – analýza Guardianu a Bellingcat se zabývá protesty ve dnech jednatřicátého května až druhého června. Protesty ale vypukly šestadvacátého května a trvají dodnes.

„Ta šíře násilností nás všechny šokovala,“ řekl v pátek listu The Guardian zástupce výkonného ředitele neziskové organizace Výbor pro ochranu novinářů Robert Mahoney. „Za poslední týden jsme zaznamenali více než 300 případů porušení svobody tisku, většinou jde o útoky, fyzické útoky,“ specifikoval Mahoney. „Nerad používám slovo bezprecedentní, ale jde skutečně o něco, čeho jsme nikdo nebyl svědkem od šedesátých let, kdy to byla hnutí za občanská práva a docházelo k násilnému potlačování protestů, což zasáhlo i novináře,“ dodal.

Ke třetině útoků došlo v Minneapolis

K útokům podle The Guardian docházelo v sedmi případech z deseti i tehdy, když měli novináři jasně viditelné označení, že jsou ze sdělovacích prostředků. Anebo když se tak policistům jasně představili.

Jedním z nejvážnějších útoků byl ten na Lindu Tiradovou, fotografku, kterou v Minneapolis trefili policisté minulou sobotu do obličeje gumovým projektilem. Na levé oko už nikdy neuvidí. Reportér serveru VICENews Michael Adams ležel na zemi, jak mu policisté přikázali, a držel nad hlavou svůj novinářský průkaz. I přesto k němu přišel policista a nastříkal mu pepřový sprej do obličeje.

K nejvíce útokům došlo v první dny protestu, přičemž třetina z nich se odehrála právě v Minneapolisu, kde demonstrace propukly. Násilí ze strany policie vůči novinářům se ve velkém dělo i ve Washingtonu DC, Denveru, Coloradu a Los Angeles.

Například ve Washingtonu DC, když se šel v pondělí prezident Donald Trump pěšky z Bílého domu vyfotit ke kostelu svatého Jana s biblí v ruce, policisté rozehnali slzným plynem klidný protest. Ten se totiž konal na cestě mezi Bílým domem a svatostánkem. Policie tehdy zaútočila obušky nejen na demonstranty, ale i na žurnalisty.

Mezi zasaženými nejsou jen reportéři z amerických médií. S násilnostmi a zatýkáním mají zkušenosti i novináři z Velké Británie, Švédska, Norska, Německa, Francie a Kanady a dalších zemí. Celkem čtyřicet procent novinářů se dostalo pod palbu „méně smrtících“ prostředků, jak se označují gumové nebo pěnové projektily.

V desítkách případů šlo o vyloženě fyzický kontakt, kdy členové bezpečnostních složek na novináře zaútočili pěstmi, nebo je třeba povalili na zem. Podle Guardianu se většiny z útoků dopustili policisté z tamní oblasti, asi v 15 případech ale útočila i státní policie.

Útoky se děly už před Trumpem

Podle zastánců svobody tisku tyto incidenty ukazují na rozšiřující se neúctu vůči svobodným médiím v demokratickém systému. „Novináři byli vždy terčem kritiky, v šedesátých letech se stali i terčem pro policii. Všichni ale chápali, že média jsou nezbytná a že je úkolem právě policie, aby jim umožnila vykonávat jejich práci. To se změnilo,“ uvedl Robert Mahoney.

Svůj podíl na tom jistě má i rétorika Donalda Trumpa. Ten se do médií pravidelně strefuje už celé roky. Na svých předvolebních shromážděních si za démonizaci médií vždy vyslouží potlesk a jeho slovník (tedy že některá média jsou fake news, nepřátelé lidu nebo spodina) pak přebírají i jeho příznivci.

Podle výkonného ředitele Nadace svobodného tisku Trevora Timma ale útoky na novináře jako takové Trumpa předcházejí. Při nepokojích ve Fergusonu v roce 2014 bylo více než dvanáct novinářů zatčeno, nebo se stali terčem pro slzný plyn a gumové projektily.

„Velký problém je militarizace policie. To je institucionální problém a utváří se tu už dvě desetiletí. Fakt je, že ministerstvo obrany doslova prodává toto vybavení, které je určené pro válku, místním policejním jednotkám,“ uvedl pro Guardian Trevor Timm.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené