Hlavní obsah

Případů borreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014

Foto: Pixabay.com/Jerzy Górecki

Ilustrační foto.

Lékaři letos do konce dubna zaznamenali nejvíc případů lymské borreliózy za posledních 10 let. Klíšťata jsou aktivní dříve a ve vyšších polohách. Očkování proti encefalitidě je dostupné, proti borrelióze zatím ne.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Případů lymské borreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Klíšťata přenášejí různé nemoci, mezi nejznámější patří encefalitida a borrelióza. „Borrelie jsou takové specifické. Ony potřebují poměrně dlouhou dobu na to, aby se staly infekčními a mohly vyvolat boreliózu. Potřebují, aby klíště bylo přisáté aspoň těch 24 hodin,“ uvedla ve videu SZÚ na sociální síti X vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu Kateřina Kybicová. Je to i jeden z důvodů, proč borreliózu nepřenášejí komáři.

Rizikem jsou podle ní i klíšťata, která domů přinesou psi nebo kočky. Přípravky proti parazitům, například obojky, často způsobí, že se klíšťata na ošetřené zvíře nepřisají, jen po nich lezou. „Tam je to riziko, protože ten mazlíček klíště nechá na koberci, na pohovce nebo na posteli, a pak klíště chytneme i uprostřed noci,“ dodala.

Při odstraňování už zakousnutých parazitů ze zvířat podle ní nákaza spíše nehrozí. „Samozřejmě je lepší neodstraňovat ho holou kůží, ale v rukavicích nebo aspoň v kapesníku,“ dodala.

Nákaz od klíšťat v posledních letech přibývá, podle odborníků to souvisí i s oteplováním, které hmyzu umožňuje žít i ve vyšších nadmořských výškách a díky vyšším teplotám přežívat větší část roku. Loni lékaři diagnostikovali za celý rok více než 4000 případů borreliózy a 670 klíšťové encefalitidy.

Česko patří v Evropě k zemím, kde se klíšťovou encefalitidou každoročně nakazí nejvíc lidí. Více nemocných hlásí jen pobaltské státy. Proti klíšťové encefalitidě se lidé mohou chránit očkováním, z veřejného zdravotního pojištění je hrazeno lidem nad 50 let. Proti častější borrelióze by očkování mohlo být dostupné v příštích letech. Podle informací na webu výrobce z února letošního roku budou na konci roku známá data ze třetí fáze testování.

Doporučované